Beştepe’de beklenen kabine toplantısı başladı!

Günlerdir beklenen kabine toplantısı Beştepe'de başladı. Toplantı sonrası artan vaka sayılarıyla ilgili yeni önlemler alınması beklenirken yaklaşan Ramazan ayının da kararlarda etkili olacağı düşünülüyor.
Takip et
Beştepe’de beklenen kabine toplantısı başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başlayan Kabine toplantısında koronavirüse ilişkin önlem ve tedbirler olmak üzere pek çok konuda mühim kararları alınacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, kademeli normalleşmede 1 aylık süreci değerlendirecek. Vaka artışları analiz edilecek, mutasyonlu virüsün seyri izlenecek. Önlemlerin esnetilmesinin Türkiye’nin koronavirüs tablosuna yansımasına bakılacak. Elde edilen veriler doğrultusunda mühim kararlar alınabilir.

BAKAN KOCA SUNUM YAPACAK

Toplantıda gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapacağı sunumda olacak. Bilim Kurulu tavsiye kararları kabine mensupları ile paylaşılacak. Yüz bin nüfusa karşılık gelen toplam vaka artışı sayısını gösteren harita üstünde değerlendirme yapılacak.

RİSK HARİTASI GÜNCELLENECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapacak. Ortalama 3-4 saat sürmesi beklenen toplantının sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19:30 – 20:30 arasında kameraların karşısına geçeceği tahmin ediliyor. Koronavirüs vaka ve ağır hasta sayılarındaki artışın değerlendirileceği toplantıda, risk haritasının da güncellenmesi bekleniyor.

KARADENİZ’DE VAKA SAYILARI ALARM VERİYOR

Türkiye haritası hızla kırmızıya dönerken, Karadeniz illerinde uzun süredir sayılarda gerileme görülmüyor. Bu vaziyetin sebeplerinden birinin de aşı olmak istemeyen 65 yaş üzeri çok sayıda kişinin hastalığa yakalanması olduğu söyleniyor. Samsun, 100 bin kişide görülen vaka haritasında 508,97 ile tekrardan en yüksek vakanın görüldüğü il oldu. Samsun’u Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova izliyor.

ŞEHİR GİRİŞ-ÇIKIŞLARI KAPATILABİLİR

Karadeniz’deki iller gibi gerileme sağlanamayan merkezlerde tamamen kapatmanın gündeme gelebilir. İl giriş çıkışlarının da kapatılması da gündemde. İllerin hangi renkte olduğuna bakılmadan düğün, taziye, parklar gibi toplu buluşma alanlarında ilin rengine bakılmaksızın pozitif test sayılarının oranı, yoğun bakımların ve sağlık altyapısının vaziyeti gibi kriterlere göre kısıtlama kararları alınabilecek.

RAMAZAN AYINA ÖZEL DÜZENLEMELER MASADA

İllerdeki vaka vaziyetine bağlı olarak, nisan ayında başlayacak Ramazan boyunca kafe ve restoranlara farklı saat uygulaması, hafta sonu tamamen kapatma gibi kurallar getirilebileceği söyleniyor. Camilerde topluca kılınacak teravih namazları ve 65 yaş üzerinin toplu taşıma kullanımı gibi konularda da kısıtlamalar söz konusu olabilir.

CUMARTESİ GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI GÜNDEMDE

Gevşeme kararıyla beraber kaldırılan Cumartesi günü sokağa çıkma yasağına geri dönülmesi de gündemde. Harita güncellenirse kafe ve restoranlar da kapanabilir.

AŞILARIN DAĞITIMI DA ELE ALINACAK

Türkiye’nin aşı tedarikinde geldiği son nokta, yerli aşı çalışmaları, tam normalleşmeye geçiş takvimi gibi başlıklar ele alınacak. Türkiye’ye gelen BioNTech aşılarının dağıtımı, saklama planlaması ve sürece ilişkin detaylar da masada olacak.

BU İLLERDE TAM KAPANMA OLABİLİR

Özellikle İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Kocaeli gibi büyükşehirlerde Ramazan ayı boyunca tam kapanmaya geçilmesi masada olacak. Gene ortalama 1 aylık süreçte yani Ramazan ayı boyunca alınan kısıtlama kararlarıyla beraber koronavirüs salgınının kontrol altına alınması olabildiğince hafifletilmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.