BES’te Rakam Her Geçen Gün Büyüyor!

BES’te bugüne kadar 105 milyar lira para toplandı. Rahat bir emeklilik için birikim yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Devlet ile vatandaşın el ele yürüttüğü Bireysel Emeklilik Sistemi gün geçtikçe büyüyor. Şimdiye kadar fonda 100 milyar liranın üzerinde bir para toplandı. Bu rakama otomatik katılım sonrası gelenlerin birikimleri de eklenince miktar 105 milyar lirayı buldu.

Ülkemizde ilk olarak 2003’te aktif hale gelen BES, ülke ekonomisine de ciddi katkı sunmaya devam ediyor. Bu sistem ile hem devletin elinde sürekli nakit akışı oluyor, hem de vatandaşlar birikim ve tasarruf yapmış oluyor. Sisteme kayıtlı katılımcı sayısı 6 milyonu bulurken şimdiye kadar BAS’ten emeli olan kişi sayısı ise 103 bin kişi. Ayrıca BES’e katılımların son 6 ayda ciddi anlamda artış göstermesi ise dikkat çekiyor.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK HEMEN İPTAL ETMİŞTİ

Elde edilen verilere göre, son 6 ayda fondaki büyüklük tam 12 milyar lira yükseldi. Zorunlu katılım sonrası ise BES’teki vatandaş sayısı 7 milyona yaklaşmış, ancak aylık maaşlarından kesinti yapılmasını istemeyen büyük çoğunluk sistemden çıkarak yatırdığı 1 aylık primi geri almıştı. Kalkınma planına göre 2023 yılında BES katılımcısı sayısının 12 milyon kişi, fonda biriken paranın ise 300 milyar lira olması hedefleniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı