Beşiktaşlı Umut Nayir, Galatasaray’a Attığı Golü Anlattı

Beşiktaş’ın yıldız futbolcusu Umut Nayir, Galatasaray derbisinde attığı golü değerlendirerek, “Anlatılması çok zor bir duygu” dedi.

Beşiktaş’ın genç futbolcusu Umut Nayir, siyah-beyazlı kulübün Aralık ayı dergisine açıklamalarda bulundu. Derbi maçında attığı galibiyet golünün kendisi için çok kıymetli olduğunu ifade eden Nayir, “Derbide galibiyet golünü atmak anlatması zor bir duygu. Çocukluğumdan, futbolu takip etmeye başladığım zamandan bu yana, babamdan ötürü Beşiktaş’a karşı bir sevgim var. Özellikle derbi günleri hep özel olmuştur; sabah televizyonu açar, gelişmeleri öğrenmeye çalışırdım ve bir taraftar olarak dışarıdaki herkesin heyecanını duyardım, ama artık sahada oynayan biri olarak bu heyecanı yaşamak çok özel. Öte yandan ilk derbi maçımda galibiyeti getiren golü atmış olmam, maç öncesi puan cetvelindeki konumumuz gibi birçok farklı etken vardı. Bu nedenle çok kıymetli bir goldü benim için” diyerek konuştu.

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ AŞAĞI YUKARI BÜTÜN SPOR DALLARINA İLGİM VARDI”

Çocukluğundan profesyonel futbola geçiş sürecini de anlatan Nayir, “Lisanslı olarak bir yere kayıtlı değildim ama çocukluğumdan beri aşağı yukarı bütün spor dallarına alakam vardı. Elimden geldiğince mahalle ve okuldan arkadaşlarımla birlikte spor yapmaya çalıştım. Akşam hava kararana kadar eve girmeyen mahalle çocukları gibi top peşinde büyüdüm ve elbette her çocuk gibi benim de tuttuğum takımın formasını giyme hayalim vardı ama altyapı takımlarında lisanslı olarak forma giymediğimden futbolcu olmak ilk hedefim değildi. Geç denilebilecek bir yaşta, üniversite zamanında, profesyonel kariyerim başladı esasen. Üniversiteyi kazandığımda amatör kümede oynuyordum ve profesyonelliğe geçmeyi de istiyordum ama hem ailemin hem de benim önceliğim eğitimim olmuştu. Ankaragücü’nün zor dönemleriydi ve onlarla antrenmana çıkmaya başladıktan sonra lisans çıkartmayı teklif ettiler. O yıl A2 takımında gol kralı olunca işler ciddileşmeye başladı. A takıma çıktım, profesyonel oldum ve özellikle ikinci lige çıktığımızda kariyer sürecim adım adım gelişti ve bu noktaya geldik” ifadelerini kullandı.

“OLABİLECEĞİM EN İYİ FUTBOLCU OLMAK İSTİYORUM”

Geleceği ile ilgili da açıklamalarda bulunan 26 yaşındaki oyuncu, “Kendime iyi bakıp, doğru çalışırsam önümde uzun yıllar olduğunu düşünüyorum. Olabileceğim en iyi futbolcu olmak istiyorum, bunun için de birinci öncelik çalışmak. Hangi branştan olursa olsun, dünyanın en iyilerine “nasıl yaptın?” diyerek sorduğunda “çok çalışmak” yanıtını alıyorsun. Bulunduğum yere şükredip, çalışarak mevcudun üzerine koymam lüzumlu. Uzun, kısa ve orta vadeli hedefler koyup, bunların doğrultusunda çalışmak gerekir. Bu sezonki hedefim Beşiktaş forması altında kendimi gösterebilmekti, bir nebze de olsa bunu başarabildim. Şuanda takımda kalıcı olabilmek, Avrupa’daki başarılarda pay sahibi olabilmek ve Milli Takım’da forma giyebilmek şu an için kısa vadedeki hedeflerimden kimileri. Saha dışında da kısa vadeli hedefim eğitim yaşamımı tamamlayabilmek, çünkü devam eden bir üniversite yaşamım var. Futbol ile iç içe gittiği için ara sıra süreci tamamlamakta, sınavlara girmekte zorlandığım oldu ve okul uzadı, ama en kısa zamanda bitirebilmek, sonucunda özellikle spor hukuku alanında uzmanlaşabilmek ilk amaçlarımdan” diyerek konuştu.

“HEM OKUMAK, HEM DE FUTBOL OYNAMAK ZOR OLUYOR”

Türkiye’de sporcuların aynı anda eğitim almasının düzen gereği zor olduğunu belirten Nayir, “Hem okumak hem de futbol oynamak esasında zor oluyor çünkü ülke koşullarında buna uygun bir düzen yok. İnsanların ve özellikle öğrenci kardeşlerimin bu konudaki hassasiyetlerini anlayabiliyorum. Benim futbolculuk kariyerim de lise zamanlarımda amatör yerine profesyonel olarak başlasaydı belki de eğitim yaşamım bu şekilde olmayacaktı. Bunun çözümünü bulabilecek yetkili makamlarımız var ve sporcuların eğitimli şekilde yetişebilmesi için onların desteklerine ihtiyacımız var. Avrupa ve Amerika’da burslu eğitim ile doğru sporcu yetiştirme programının burada da uygulanması en büyük hayallerimden. Çünkü burada ya sporu ya da eğitimi seçmek mecburiyetinde kalıyorsun. Mezun olduktan sonra futbol oynarken belki küçük sertifika programlarına katılabilirim. Yalnızca aktif futbol yaşantımda kendimi küçük küçük geliştirip geleceğime yatırım yapabilirim. Ardından ise iyice bu işe kanalize olmak istiyorum.” İfadelerini kullandı.

“SPORCULAR, İNSANLARI İYİYE VE DOĞRUYA YÖNLENDİREBİLİR”

Sporcuların toplum tarafından örnek alınan kişiler olduğunu vurgulayan Umut Nayir, “Öncelikle ‘İyi insan olmadan iyi Beşiktaş’lı olunmaz çok sevdiğim bir söz’ ve Beşiktaş ile özdeşleşmesi de harika. Sporcular olarak çok geniş bir kitleye hitap ettiğimiz için insanları iyiye, doğruya yönlendirebilir; insanların, derneklerin, vakıfların sesi olabiliriz. Bu manada da fırsat buldukça ön ayak olmaya gayret ediyorum. Sonuçta bir kişi bir kişidir, topluma bir faydamız olur” şeklinde konuştu.

Umut Nayir yeni şeyler öğrenmeyi sevdiğini söyleyerek, “Öğrenmeyi seven bir yapım var. Ben gittiğim yerlerde öğrenmeyi tercih ediyorum, kendimi geliştirmek daimi amaçlarımdan biri. Belgrad, Barselona, Berlin gibi farklı kentlere gittiğimde tarihlerinde neler var, geçmişte neler meydana gelmiş gibi soruların yanıtlarını öğrenmek, şehir ve yaşantısı ile ilgili bilgi sahibi olabilmek bana daha fazla keyif veriyor” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı