adplus-dvertising

BES’e katılan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı!

Gayrimenkul alımı taktiğiyle Türk vatandaşlığı kazanmada sınır 400 bin dolara çıkarıldı. Karar 1 ay sonra uygulamaya girecek. Alınan taşınmazın 3 sene süreyle satılmaması da gerekecek. Öte Yandan bireysel emeklilik sistemine 500 bin dolar yatıran ve 3 sene sistemde kalanlar da Türk vatandaşlığı alabilecek.
Takip et
BES’e katılan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Vatandaşlığı Yasası’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geçtiğimiz ay gayrimenkul alımıyla vatandaşlık hakkı kazanmada sınırın 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılacağı açıklanmıştı. Fakat buna ilişkin düzenleme yapılmamıştı. Yapılan değişiklikle bu düzenlemeye resmiyet kazandırılırken, uygulamanın 1 ay sonra başlaması öngörüldü. Böylece 13 Haziran 2022’ye kadarki 250 bin dolarlık gayrimenkul alımlarında vatandaşlık hakkı kazanılmaya devam edilecek.

3 SENE KALMA KOŞULU

Yönetmelikle bireysel emekliliğe giren yabancılara da vatandaşlık hakkı tanındı. Toplam 500 bin doları yahut karşılığındaki döviz tutarını sisteme getiren ve 3 sene kalma şartına uyanlara vatandaşlık hakkı verilecek. Yönetmeliğin BES’le alakalı düzenlemeleri dün itibarıyla yürürlüğe girdi. Halen geçerli olan mevzuata göre, BES’e giren Türk vatandaşlarına devlet katkısı da veriliyor. BES’e yatırılan katkı paylarının yüzde 30’u kadar da devlet katkısı alınıyor. Devlet katkısı sistemde 3 sene kaldıktan geçerli oluyor. Sistemde 3 sene ile 6 sene arasında kalınırsa devlet katkısının yüzde 15’i alınabiliyor. Bu oran süreye bağlı olarak kademeli olarak artıyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu da yaptığı açıklamada, BES’e yönelik devlet katkı payında Türk vatandaşı olma gereği bulunduğunu belirtirken, “Bu çerçevede istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanmak üzere BES’e en az 500 bin dolar yahut karşılığı döviz tutarında katkı payı yatıran yabancı katılımcıların bu işlem esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından dolayı devlet katkısı alabilmesi mümkün gözükmemektedir” dendi.

YATIRIM YAPANA, MEVDUAT GETİRENE

Türk Vatandaşlığı Yasası’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te dönem dönem yapılan değişikliklerle, vatandaşlık hakkı kazanmanın kapsamı genişletildi. Buna göre, en az 500 bin dolar düzeyinde sabit sermaye yatırımı yapanlar, en az 50 kişilik istihdam oluşturanlar, en az 500 bin dolar mevduatını Türkiye’deki bankalarda tutanlar, en az 500 bin dolarını gayrimenkul yatırım fonlarında yahut yatırım fonlarında tutanlar da vatandaşlık hakkı temin edebiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.