BES emeklilik sisteminde reform değişlik!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reformları Paketi’nde yer verilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında değişiklikler yaşama geçiyor. Yeni BES sisteminde üç büyük reform yaşama geçirilerek. İşte emeklilikte yeni sistemin detayları.
Takip et
BES emeklilik sisteminde reform değişlik!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reformu Paketi’nin en mühim parçalarından birisini de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında olan bölüm yarattı. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem yeni sistemin ayrıntılarını köşesine taşıdı.

23 Mart Salı günü Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından uygulama takviminin açıklanacağı reformlardaki BES bölümü özellikle 18 yaş altı gençlerin sisteme dahil edilmesini öngörmesi açısından büyük önem taşıyor.

Reform paketinde BES hakkında üç büyük değişiklik gerçekleşecek.

GENÇLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu güne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 18 yaş altı gençler giremiyordu. Onların yerine anne babaları sisteme mensup oluyor ve tasarruf yapıyordu. Artık çocuklar için de BES içinde hesap açılabilecek ve tasarruf yapılacak. Türkiye’de 18 yaş altındaki nüfusa bakıldığında ortalama 23 milyon kişinin olduğu görülüyor. Bu gençlerin hepsinin hemen girmesi beklenmese de sektör temsilcileri ilk etapta 4-5 milyon gencin sisteme katılacağını bekliyor. Bu da hem BES sisteminin büyüme hem de tasarrufun artması açısından çok mühim bir rakam.

BES’e giren geç için aylık yatırılan paraların yüzde 25’i kadar devlet katkısı da sürecek. İleride ki şu anda koşullar 56 yaş 10 sene olarak düzenlenmiş vaziyette, bu gencin sosyal güvenlik dışında ikinci bir özel emeklilik olanağı doğmuş olacak.

Örneğin 16 yaşındaki bir genç sistemde emekli olana kadar kalırsa 40 sene tasarruf yapacak. Aylık 100-150 lira gibi rakamlarla bile çok yüksek birikime ulaşabilecek. Sistem genç için sanki bir kumbara görevi de görecek.

Bunun dışında 10 sene sistemde kalıp emeklilik düşünülmez ise gene gencin okulları bitirdiğinde mühim bir birikimi de oluşmuş olacak.

BİRLEŞME GENÇLERE FAYDA

Birçok sigorta ürününün birleşerek BES’e entegre edilmesi de çok mühim bir değişikliği gündeme getirecek. Tabi bu konuda yasal çalışmalar sürdükçe ayrıntılar belli olacak. Fakat özellikle eğitim sigortası gibi ürünler açısından bakıldığında gene gençleri ilgilendiren bir yönü de bulunuyor.

Şu anda birçok vatandaş eğitim, sağlık, yaşam gibi sigorta ürünlerini satın almış ve kullanıyor. Bu ürünlerin birleşmesi ve BES’te toplanmasıyla hem ayrı ayrı satın alma zorunluluğu ortadan kalkacak hem de yüzde 25’lik devlet katkısı gibi bir avantaj ortaya çıkacak.

Örneğin BES yaptıran bir vatandaş kendisine sunulan paketle isterse aynı zamanda sağlık, yaşam ve eğitim gibi sigorta ürünlerine de sahip olacak. Hem daha düşük bir fiyata bütün ürünleri almış olacak hem de tasarrufunuzu artırmış olacaksınız.

Vatandaşa bu alternatifler sunulacak ve isteyen bütün ürünleri isteyen seçtiği ürünleri BES paketinin içinde satın alabilecek. Tabu tüm bunların ayrıntıları yapılacak yasal düzenlemelerle tespit edilecek.

SANDIKLARA GÜVENCE

Reform paketinde yer verilen sandık ve vakıf birikimlerinin de BES sistemine aktarılmasına olanak verilmesi 2023 senesine kadar düzenlenecek.

2008 senesinde; dernek, vakıf ve sandıkların BES’e aktarımının yolu açılmıştı. Hatta aktarım süresi sonradan 2015 senesine kadar uzatılmıştı ki, aktarım yapanlar yüzde 25’lik devlet katkısından daha uzun süreli yararlanabilsin.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.