adplus-dvertising

Berlin Belediye Başkanı, sahte Kiev belediye başkanı ile görüştü

Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey ile Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko internet üstünden toplantı yaparken, Giffey’in karşısındaki kişinin Klitschko kılığına giren başka biri olduğu belirlendi.
Takip et
Berlin Belediye Başkanı, sahte Kiev belediye başkanı ile görüştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Almanya’nın Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey ile Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko arasında video konferans yoluyla görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede sahte Klitschko’nun Berlin’deki Ukraynalı mültecilerin vaziyetini ve onlar için yardım kampanyaları düzenlenip düzenlenmeyeceği ile alakalı sorular yöneltti. Fakat kısa zaman sonra görüşmedeki adamın Klitschko olmadığı anlaşıldı. Giffey olayın sonrasında yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki dijital ortamlarda güveni sarsma, Ukrayna ortaklarının ve müttefiklerinin itibarını sarsmak için çevrimiçi de dahil olmak üzere bütün araçlar kullanılıyor” şeklinde konuştu.
Berlin Senato Sözcüsü Lisa Frerichs de meydana gelen enteresan olay üstüne kamuoyuna açıklama yaparak, ortalama yarım saat süren görüşmede Berlin belediye başkanının esasında Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko ile değil ona benzeyen biri ile görüşme yaptığını belirtti. Meydana Gelen vaziyeti, “Derin bir sahtekarlık” sözleriyle aktaran Frerichs, Devlet Kriminal Dairesi tarafından olayın araştırıldığını belirtti.

Büyükelçi tarafından teyit alındı

Olayın ne biçimde ortaya çıktığı konusunda ise Frerichs başka ayrıntılar verdi. Şüphe üstüne Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk ile temasa geçildiğini aktaran Frerichs, “Başkanın muhatabının Vitali Klitschko olmadığına dair şüpheler vardı. Görüşmenin ilerleyişi ve konunun tespit edilmesi konusunda Berlin tarafında şüpheler oluştu. Muhatabın Klitschko olmadığı Ukrayna Büyükelçisi Andriy Melnyk tarafından teyit edildi” ifadelerini kullandı.

“Yapay zeka kullanıldığına dair şüpheler var”

Öte yandan, Berlin tarafı muhatabın Klitschko’yu taklit eden biri olarak tanımlarken hem Alman medyası hem de Batı medyası ortaya yapay zeka iddialarını attı. Devlet Kriminal Dairesi’nin hala soruşturduğu olayda internet korsanlarının Klitschko’ya benzer sanal bir karakter yarattığı ileri sürüldü. Yapay zeka taktiğiyle yaratıldığı ileri sürülen karakterin kim olduğu yahut kimler tarafından yapay zeka taktiğiyle oluşturulduğunun tespiti için çalışıldığı aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.