Berat Albayrak konkordato ile ilgili açıklamalarda bulundu

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten Berat Albayrak resmi Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Albayrak tarafından yapılan açıklamada 787 firma hakkında konkordato çıktığını belirtti.


Berat Albayrak konkordato ile ilgili açıklamalarda bulundu

Albayrak; dengelenme sürecine girildiğini ve bu sürecin paralelinde de bankaların sorumluluk aldığını açıkladı. Böylece konkordatoların gündemlerinde olmadığını ve konkordatoları gündemlerinden çıkardıklarını net bir dille ifade etti. Başvuru bazında değerlendirmelerde bulunan Albayrak; bu yılın ilk çeyreği ile geçen yılın ilk çeyreği karşılaştırıldığında çeyrekler arasında üçte ikilik bir düşüş yaşandığını da belirtti. Tüm bu değerlendirmeler ışığında yaklaşık sekiz milyar liralık bir kredi çıktığı firma bazında da 787 firmanın konkordatodan çıktığını duyurdu.

KONKORDATO NEDİR?

Kısaca konkordatoyu açıklamak gerekirse taviz verilmesiyle sonuçlanan anlaşmalar ya da borç yapılandırmaları olarak biliniyor. Son günlerde sıkça bahsi geçen bu terimin oldukça popüler olduğu olduğunu söylemek mümkündür. Konkordato iflasın ertelenmesini sağladığı için ortaya çıkacak olan boşluğun dolmasına yardımcı oluyor. Hukuki olarak borçların vade süresi gelmesine rağmen borcun ödenmemesi ya da vade gününde borcun ödenmemesi vb. gibi sorunlarla karşılaşılması durumunda iflastan kurtulmak adına öngörülen düzenlemedir.

Aslında bu yapı borcunu ödeme garantisi veren güvenilir ve dürüst borçlular adına düzenlenmiştir. Bu amaçla finansal açıdan sorun ya da sıkıntı yaşayan küçük ölçekli ve büyük ölçekli işletmelerin mali yapılarının korunması amacıyla hayata geçirildiği söylenebilir. Peki kimlerin konkordato talebinde bulunma hakkı bulunuyor. Bu soruyu şu şekilde açıklayabiliriz.

Konkordato talebinde; iflas durumunda bulunan ya da bulunmayan tüm borçluların bu talepte bulunma hakları bulunuyor. İflas ile ilgili talepte bulunmak isteyen tüm alacaklıların konkordato talebinde bulunabildiklerini söylemek mümkün. Borçlular bu haklarını göz önünde bulundurarak diledikleri ve istedikleri zaman konkordato haklarını kullanabilirler.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İstanbul Havalimanı ile ilgili son dakika DHMİ açıklaması!

İstanbul Havalimanı ile ilgili son dakika DHMİ açıklaması!

CB bulutları diye tabir edilen ve pilotlar tarafından 'katil bulut' diye adlandırılan bulutlar sebebiyle dün İstanbul Havalimanı'nda bazı uçuşlar başka havalimanlarına yönlendirildi. Sosyal medyada ortaya çıkan 'yanlış yere havalimanı' iddialarına ise jet hızıyla DHMİ açıklaması geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.