Benzin’e 3 lira zam beklentisi akaryakıt istasyonlarını hareketlendirdi!

Akaryakıt istasyonları, fiyatlardaki artış beklentisinin sonrasında litre fiyatlarının listelendiği tabelaları ikisi ana rakam, ikisi de virgül sonrası küsurat olmak üzere dört haneli rakamlara hazırlıyor.
Takip et
Benzin’e 3 lira zam beklentisi akaryakıt istasyonlarını hareketlendirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akaryakıt fiyatlarındaki artış beklentisi istasyonları harekete geçirdi. Önümüzdeki dönemde ana rakamı çift haneye ulaşabilecek akaryakıt litre fiyatları için şimdiden hazırlıklar başladı. Dünya’nın haberine göre, akaryakıt istasyonları, benzin, otogaz, motorinin litre fiyatlarının listelendiği tabelaları, ikisi ana rakam ikisi de virgül sonrası küsurat olmak üzere dört haneli rakamlara hazırlıyor.

Litre başına 2.5 ila 3 lira zam beklentisi

Önümüzdeki dönemde litre başına 2,5-3 liralık artışlar beklenirken, akaryakıt istasyonları da tabelalarını bu ihtimale göre yeniliyor. Türkiye’de ortalama 20 bin akaryakıt istasyonundan kimileri, 4 haneli tabela geçişini çoktan yapmışken, kimileri şuanda yenileme adımları atmaya başladı.

Fiyatlardaki artış ÖTV miktarını aştı

Türkiye’de akaryakıt fiyatları, uluslararası ham petrol ve işlenmiş ürün fiyatları ile döviz kurundaki artış kaynaklı yükselişe geçti. Son senelerde bu yükselişin ekonomideki etkilerini sınırlandırmak maksadıyla eşel mobil uygulaması yürürlükte tutuldu.

Bu uygulama ile akaryakıt ürün fiyatına gelen zamlar, fiyatın içindeki ÖTV miktarından otomatik olarak düşülerek satış fiyatları sabit tutuldu. Fakat, son zamanda ürün fiyatlarındaki artış, toplam ÖTV miktarını aştı. Böylece akaryakıt ürün fiyatlarındaki artışlar, satış fiyatlarına zam olarak yansıtılmaya başlandı.

Motorin ve LPG’de ÖTV bitti, benzide 23 kuruş kaldı

Şu anda motorin ve LPG böyle olurken, benzin fiyatlarında ise 23 kuruşluk bir ÖTV marjı kaldı. Şu anki vaziyette, bu seviyenin üstündeki her artış, benzin satış fiyatlarında da artışa neden olacak. Bu vaziyette olasılığı gören istasyonlarda, tabela yenileme yoğunluğu meydana gelecek. Bu arada, petrol istasyonlarında yılbaşından itibaren yeni nesil pompaların kullanıma başlanacağı da söyleniyor.

Benzin’e 3 lira zam beklentisi akaryakıt istasyonlarını hareketlendirdi!

Desnet Yazılım’ın kurucu ortağı Ömer Ekinci, sosyal medya hesabı üstünden yaptığı paylaşımla dikkat çekti. Ekinci, “Akaryakıt istasyonlarının yoğun biçimde tabela yeniledikleri belirtiliyor. Birçok tabela ana rakamı tek haneliymiş, şuanda ise çift haneye hazırlanıyorlar” diyerek yazdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.