Benzer İsimdeki Üniversite Bölümlerine Düzenleme Geliyor

Üniversitelerde benzer isimlerde birçok bölümün olması öğrencilere sıkıntı veriyordu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç düzenleme yapacaklarını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ön lisans ve lisans programlarında olan isim karışıklığına ve bu sebeple meydana gelen mağduriyetleri bitirmek için benzer içerikli lisans programlarının tekrar adlandırılması ve eğitim alanlarına göre sınıflandırılması üstüne taslak bir çalışma gerçekleştirdiklerini açıkladı.

2 BİN 191 LİSANS VE ÖN LİSANS PROGRAMI VAR

Saraç, AA muhabirine verdiği demeçte, yükseköğretim alanındaki gelişmelere bağlı kalarak üniversitelerde artan, çeşitlenen ve farklılaşan ön lisans ve lisans programlarının sayısının 2 bin 191 olduğunu söyledi.

Bu uçuk sayının, programların farklı içeriklere sahip olmasının haricinde aynı içeriklere sahip birçok programın farklı adlarla açılmış olmasından da doğduğunu söyleyen Saraç, şöyle konuştu:

MESLEKİ YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR

“Bu durum, bazı mezunlarımızın yatay ve dikey geçiş işlemlerinde ve iş başvurularında mağdur edilmelerine veya iş yaşantısında diplomalarını kullanırken unvan ve mesleki yetki karmaşası yaşamalarına sebep oluyor. Yükseköğretim Kuruluna senelik ortalama 3 bin vatandaş, sahip olduğu diplomanın benzer adlı başka bir diplomaya eş değer olup olmadığı ile alakalı başvuru gerçekleştiriyor. Meydana gelen bu ve benzeri sorunlar, mesele ile alakalı çalışma yapılmasını mecburi kıldı.”

10 KATEGORİDE SINIFLANDIRILDI

Saraç, gerçekleştirilecek çalışmanın bir dayanağının olmasının lazım olduğunu, bu hususta evrensel bir referans noktasının en makul tercih olduğu hususunda karar kılındığını bildiridi. UNESCO Uluslararası Standart Eğitim Sınıflaması’nı bunun için örnek aldıklarını söyleyen Saraç, buna göre programların “Eğitim Bilimleri”, “Sanat ve İnsani Bilimler”, “Sosyal Bilimler”, “Gazetecilik ve Enformasyon”, “İş, Yönetim ve Hukuk”, “Doğa Bilimleri, Matematik ve İstatistik”, “Bilişim Teknolojileri”, “Mühendislik, İmalat ve Yapı”, “Tarım, Ormancılık, Su Ürünleri ve Veterinerlik”, “Sağlık, Sağlık Bakımı ve Desteği” ve “Hizmetler” olmak üzere 10 geniş kategori altında sınıflandırılacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı