adplus-dvertising

Belçikalı ekonomistten Belçika halkının yüzde 40’ının yoksulluk sınırının altına düşeceği iddiası

Belçikalı meşhur ekonomist Bruno Colmant, Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle patlak veren enerji krizi sebebiyle Belçika halkının yüzde 40’ının yoksulluk sınırının altına düşeceğini iddia etti.
Takip et
Belçikalı ekonomistten Belçika halkının yüzde 40’ının yoksulluk sınırının altına düşeceği iddiası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Belçika’da meşhur bir ekonomist tarafından yapılan analiz ülke gündemine oturdu. Belçikalı meşhur ekonomist Bruno Colmant katıldığı bir televizyon programında, Rusya-Ukrayna Savaşı sebebiyle patlak veren enerji krizi sebebiyle Belçika halkının yüzde 40’ının yoksulluk sınırının altına düşeceğini iddia etti. Colmant, “İçinden geçtiğimiz enerji krizi Covid krizinden çok daha büyük bir kriz. 2008’de borsayı yönetiyordum. Şimdilerde yaşananları gördükçe tıpkı 2008 senesinde meydana gelen derin krizin benzeri ayrıntılar görüyorum ve aynı korkuyu yaşıyorum. Bu vaziyette sosyal devlet yaşayabilir mi” şeklinde konuştu.

“Tespit yapmak yetmez, çözüm üretilmeli”

Büyük bir sosyal faciaya doğru gidildiğini belirten Colmant, devletlerin vatandaşları için çözümler üretebileceğini söyleyerek, “2008 senesinde nasıl bankalar kurtarıldı ise şuanda de benzer bir girişim halk için yapılmalı” şeklinde konuştu. Colmant, enerji fiyatlarına tavan fiyat konulması ve halkın mali bakımdan indirimler yoluyla desteklenmesinin bir çözüm getireceğini ifade etti.

Belçika’da çok sayıda iflas olacak

Mevcut enerji krizinin doğru yönetilmemesi vaziyetinde ciddi sosyal tehlikelerin ortaya çıkabileceğini söyleyen Colmant, Belçika’da çok sayıda firmanın iflas edeceğini iddia etti. Bu süreçte Belçika halkına lüzumlu desteğin sağlanmaması vaziyetine değinen Colmant, “Muhtemel dev bir sosyal facianın eşiğindeyiz. Bu Şekilde giderse Belçika halkının yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altına düşecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.