adplus-dvertising

Belçika’da işçiler, grev yaptı

20 Haziran 2022, 14:38 tarihinde eklendi
Belçika’da ülkenin en büyük sendikaları tarafından ortak olarak gerçekleştirilen grevde işçiler, alım gücünün azalmasını protesto ederek, hükümetten maaşları düzenleyen kanunda iyileştirme yapmasını istedi.
Takip et
Belçika’da işçiler, grev yaptı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Belçika’daki çeşitli işçi sendikalarının çağrısı üstüne çalışanlar, iş şartlarının ve ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle bugün grev yapıyor. Belçika’nın önde gelen en büyük sendikalarından FGTB, CSC ve CGSLB sendikaları ortak karar alarak alım gücündeki azalmaya karşı Başkent Brüksel’de toplandı. Binlerce grevcinin Brüksel Kuzey Garında başlayan protestoları güç gösterisi olarak nitelendiren sendikalar 1996 tarihli kanun çerçevesinde 2023-2024 seneleri için maaş artış oranlarını tekrardan düzenlemeye hazırlanan hükümete iyileştirme çağrısında bulundu. Yüzde 0,04 otomatik maaş artışı sistemi bulunan Belçika’da artan enflasyonla beraber bu oranın yetersiz geldiği ve iyileştirmenin kaçınılmaz olduğu söylendi.

Belçika’da işçiler, grev yaptı

Bütün gidiş uçuşlar iptal

Grev sebebiyle Brüksel Uluslararası Zaventem Havalimanı’nda bütün uçuşlar iptal edildi. Gelen yolculara hizmet sunulacağı fakat yolcu güvenliğinin garanti edilemeyeceği duyuruldu. Söz konusu grev sebebiyle birçok uçuşun Charleroi ve Ostende havalimanlarına kaydırıldığı, buralarda da yoğunluk sebebiyle aksamalar ve gecikmeler meydana geldiği bildirildi. Brüksel Güney Havalimanı olarak da bilinen Charleroi Havalimanı’nın aşırı yoğunluktan etkilendiği bildirildi.

Sınava gidecek öğrenciler mağdur oldu

Öte yandan, şehir içi toplu ulaşım seferleri de grev sebebiyle durdu. STIB ve De Lijn isimli toplu ulaşım işletmelerinin çalışanlarının da greve katılması, sene sonu sınavları sürecinde olan öğrencilere engel oldu. Okullar sınava gelemeyen öğrenciler için özel bir değerlendirme yapılacağını duyurdu. Devlet Demiryolları ise greve destek verdiğini, greve katılmak isteyenlerin ülkenin her yerinden Başkente taşıma görevini üstlendiklerini ve ek seferler konduğunu açıkladı.

Belçika’da işçiler, grev yaptı

Çöpler toplanmadı

Brüksel’de Bölge Hükümetine bağlı temizlik işletmesi de greve katılacağını duyurdu. Bu sebeple Başkentin büyük bir kısmında çöpler toplanmadı. “Halkımızdan özür dileriz” paylaşımı yapan temizlik işletmesi yönetimi çalışanların yaşam pahalılığını protesto etmek için bu greve katılma kararı aldıklarını duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.