adplus-dvertising

Belçika’da enerji tasarrufunda yeni tedbirler

Belçika hükümeti enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle düzenlediği CODECO adlı danışma kurulu toplantısında, yeni enerji önlemlerini açıkladı.
Takip et
Belçika’da enerji tasarrufunda yeni tedbirler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Belçika’da gerçekleştirilen CODECO danışma kurulu toplantısında federal ve bölgesel bakanlar meydana gelebilecek enerji krizine karşı yeni önlemler aldı. Covid-19 süreciyle beraber Belçika siyasi yaşamına giren ve ülkenin federal, bölgeseş ve topluluk hükümetlerinden oluşan danışma kurulu ilk defa sağlık dışında enerji konusunu görüşmek üzere toplandı. Belçika Başbakanı Alexander De Croo başkanlığında yapılan toplantıya Brüksel, Flaman, Walon bölgeleri ile topluluk başbakanları ve enerji konusunda yetkili bakanlar katıldı. Toplantıda özellikle artan enerji fiyatları karşısında alım kuvveti düşen ve hükümetten buna çözüm sunmasını bekleyen halkın beklentileri görüşüldü.

Yeni önlem kararları alındı

Toplantıdan sonra gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Başbakan Alexander De Croo, danışma kurulunun yeni kararlarını açıklarken, “Belçika genelinde enerji faturalarındaki KDV miktarı yüzde 6 olarak kalacak ve yüzde 21’e dönüş söz konusu olmayacak” şeklinde konuştu.
Ülkede sosyal yardımlardan faydalananların sayısının yeni kararlarla daha çok genişletileceğinin ve daha çok insana destek verileceğini ifade eden De Croo, akaryakıtta uygulanan asgari vergi uygulamasının da Mart 2023’e kadar uzatılacağını belirtti.

Kamu binaları da önlemlerden etkilenecek

Başbakan Alexander De Croo başkanlığında toplanan danışma kurulunun aldığı önlemler arasında kamu binaları da bulunuyor. Buna göre kamu hizmeti sunan binalarda ısıtma düzeyi 19 derecede tutulacak. Havalandırma kriterine göre ise klimalar en fazla 27 derecede sabitlenebilecek. Binalardaki aydınlatmaların dışında tarihi eser ışıklandırmaları da 19.00’dan 06.00’ya kadar kapalı tutulacak.

Tekrardan destek olunacak

Belçika’da yükselen enerji fiyatlarına karşı ailelere destek olunması maksadıyla daha önce alınan bir karar doğrultusunda yapılan “depo doldurma desteği” uygulamasının tekrarlanacağı da alınan önlemler arasında yer alıyor. Daha önce bir depo dolumu için aile başı 225 Euro olarak yapılan yardımın miktarı ya da tarihi hakkında ise bilgi verilmedi.

Gözler AB Enerji toplantısında

Belçika basınında yer verilen haberlerde, enerji konulu danışma kurulu toplantısında halkın beklentilerine yanıt verilmediği yer alırken, Başbakan De Croo, gerçek çözümün fakat Avrupa Birliği (AB) düzeyinde atılacak adımlarla sağlanabileceğini bildirdi. Uzmanlar gelecek hafta düzenlenecek AB Enerji Bakanları Toplantısı’nda ele alınacak enerji arzı ve fiyatları konusundaki kararların Belçika için de belirleyici olacağı görüşünde. Bu süreçte halkın enerji kullanımını azaltmasını talep eden De Croo, faturalarını ödeme zorluğu çeken vatandaşlara enerji firmaları tarafından kolaylık yapılması çağrısında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.