adplus-dvertising

Belçika’da Bir Caminin Ruhsatı İptal Edilebilir

Belçika'da bulunan Al Ihsaan camisinde 'Kadınları hafif şekilde dövülebileceği' vaazi verilmesi üzerine caminin ruhsatı askıya alında. Caminin kapatılabileceği konuşuluyor.
Takip et
Belçika’da Bir Caminin Ruhsatı İptal Edilebilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Belçika’nın Flaman kesminde yer alan Leuven kentinde bulunan Al Ihsaan isimli camide bir imamın vaazi ülke gündemine geldi. İmam ‘İtaatsizlik eden kadınların hafifçe dövülmesinde sakınca olmadığı’ sözlerinin yer aldığı bir vaaz veren imam caminin kapatılmasına sebep olabilir.

Yeni Flaman İttifak Partisi mensubu olan Başbakan Homans yaptığı açıklamalarda, caminin Selefi eğitimini desteklediğine dair işaretler bulunduğunu belirtti.

RESMİ İŞLEM BAŞLATILDI

Yaşanan bu olaylardan sonra imamın cami tarafından görevinden alındığı fakat çocuklara yönelik dersler vermeye devam etmesi karşısında hükümet harekete geçti ve Başbakan Homans 26 Temmuz tarihinde caminin ruhsatının iptal edilmesi için resmi işlem başlattıklarını kamuoyuna açıkladı. Başkan yaptığı açıklamalarda, ‘kadınların itibarsızlaştırıldığı’ camide selefi derneklerin eğitim düzenlediğini de düşündüğünü söyledi.

Leuven Belediye Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran sol partililer, ruhsatın iptali durumunda cami ile diyaloğun azalacağını düşünerek, caminin kontrol altında tutulup topluma uyumla hale getirilmesini istedi. Sağ partili üyeler ise Başbakan Homans’a destek vererek selefi eğitimine dikkat çekti.

26 Eylül’de açıklanacak karar sonrası eğer caminin ruhsatı iptal edilirse devlet tarafından yasal tanınırlığını kaybedecek ve devletten yardım alamayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.