Belçika’da aşı ve kısıtlama karşıtı göstericiler sokakları yaktı!

Belçika'da kısıtlamaları protesto eden aşı karşıtları ile polis yeniden çatıştı. Göstericiler Brüksel’deki Avrupa Birliği binasına yürümek istedi. Ancak polisin cevabı sert oldu.
Takip et
Belçika’da aşı ve kısıtlama karşıtı göstericiler sokakları yaktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sakin başlayan gösteriler, bir defa daha şiddet eylemleriyle neticelendi. Belçika’da salgına yönelik yeni kısıtlamalar beraberinde protestoları getirdi.

Protestonun adresi başkent Brüksel’di. Sokağa dökülen kısıtlama karşıtları pankartlar taşıdı. “Özgürlük” diyerek bağırarak, sloganlar attı. Ortalama 8 bin kişi Avrupa Birliği binasına yürüdü.

Eylemcilerin polise havai fişek ve şişe atması, gösterilerde gerilimi tırmandırdı. Polisin tepkisi sert oldu. Göz yaşartıcı gaz kullandılar. Protestocuları basınçlı suyla püskürttüler. Polis bazı göstericilere copla da müdahale etti. Ortalık sanki savaş alanına döndü. Protestocular yolları kapatmaya çalıştı. Çöp konteynırları ateşe verildi.

Belçika’da vakaların artmasıyla cuma günü Başbakan Alexander de Croo, 6 yaş ve üstü çocukların maske takmasını mecburi hale getirdi. Sağlık çalışanlarının hepsi da artık aşı olmak mecburiyetinde. Kapalı alanlarda gerçekleştirilen etkinliklere kişi sınırlaması konuldu. Barlar ve restoranların gece 11’de kapatılması kararlaştırıldı.

11 milyonluk nüfusa sahip olan Belçika’da günlük 17 bin yeni vaka görülüyor. Son 1 haftada ölü sayısıysa 40’ın üstünde.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.