Belçika Meclisi Uygur Türkleri için Çin’e karşı karar aldı!

Belçika Meclisi, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin “ciddi soykırım riski” altında olduğunu ve Uygurlara yönelik muamelelerin “insanlığa karşı suç” olabileceğini söyleyen karar tasarısını kabul etti. Belçikalı vekil ise, Çin’e yüklendi.
Takip et
Belçika Meclisi Uygur Türkleri için Çin’e karşı karar aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Belçika Federal Meclisi’ndeki tasarıya, çekimser kalan İşçi Partisi dışındaki bütün siyasi partiler destek verdi.

Tasarıda Uygurlara yönelik soykırım riski ve insanlığa karşı suç ifadelerinin yanı sıra Belçika hükümetinden Çin’e yönelik bazı istekler yer aldı.

Bunlar arasında Uygurlara yönelik muamelelerin, “zorla çalıştırma, zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma” gibi uygulamaların kınanması, Uygurlara baskının bitmemesi halinde Çin’e yönelik yaptırımların genişletilmesi için Avrupa’nın yetkili makamlarına başvurulması gibi maddeler bulunuyor.

Tasarıda, müzakereleri tamamlanan fakat onay süreci askıya alınan AB-Çin yatırım anlaşmasının, Çin’in insan hakları gibi yükümlülüklerine uymaması halinde Belçika tarafından onaylanmaması talebi de yer alıyor.

Daha önce ABD yönetiminin yanı sıra Hollanda, Kanada, Litvanya, Çekya ve İngiltere parlamentoları benzer tasarıları kabul etmişti.

İŞİMİZ DAHA YENİ BAŞLIYOR

Karar tasarısı, Çin’in 22 Mart’ta bazı Avrupalı kişi ve kuruluşlara yönelik başlattığı yaptırımlara dahil olan tek Belçikalı milletvekili Samuel Cogolati tarafından hazırlandı.

Yeşiller Partisi mensubu Cogolati, tasarının kabulünün sonrasında yaptığı konuşmada, “Belçika’yı Çin’e karşı sessizliğini kıran ülkelerden biri yaptıkları” için gurur işittiğini belirtti.

Cogolati, “Ama işimiz bitmedi, daha yeni başlıyor. Şuanda Çin’deki bütün zulmü bitirmek için elimizdeki bütün somut vasıtaları harekete geçirmeliyiz. Bunun için AB ile Çin arasındaki yatırım anlaşmasını dondurmalı, Çin ile suçluların iadesi anlaşmasını sonlandırmalı ve zorla çalıştırılan işçilerin ürettiği ürünlerin ithalatını yasaklamalıyız” şeklinde konuştu.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ UYGULAMALARI

Çin’de son senelerde Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyunca eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak isimlendirdiği, uluslararası kamuoyunun ise “tekrardan eğitim kampları” diyerek tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal yaşama döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve öbür uluslararası örgütler, kampların araştırmaya açılması çağrılarını yinelerken Çin, kendi tespit ettiği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve gazeteci tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak maksadıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.