Bel ağrısı deyip geçmeyin! Önemli sağlık sorunlarının işareti olabilir

Dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bel ağrısının birçok nedeni bulunuyor.Önemli sağlık sorunlarına işaret eden bu hastalıkla ilgili Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Hakan Seçkin, bilgi verdi.

Her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Bu denli yaygın bir hastalık olmasına rağmen bel ağrılarının tedavisi ve neden kaynaklandığı ise çoğu zaman ihmal ediliyor. Peki, bel ağrısının nedenleri nelerdir? Bel ağrısı nasıl geçer?

BEL AĞRISININ BİRÇOK NEDENİ VAR!

Bel ağrısının pek çok nedeni olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Seçkin, “Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz), kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserlerin de bel ağrısına neden olan önemli hastalıkların başında geldiğini belirtmektedir. Bel ağrısına nedenlerinden biri de, mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenlerinin de psikolojik olup olmadığı kapsamlı şekilde araştırılmalıdır” dedi.

BEL AĞRISI NASIL GEÇER?

Rutinleşen ve geçmeyen bel ağrılarınız için bir uzman doktora başvurulması gerektiğini belirten Seçkin, cerrahi müdahale veya ağrı cerrahisi seçenekleri düşünülmeyen hastalarda, bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizlerin önemini belirtti.

İŞTE ONLARDAN BAZILARI;

Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir.

Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır.

Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır.

Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.

Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır. Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü dönülmelidir.

Yataktan kalkmak istenildiğinde, önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır.

Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur.

Bel bölgesi terli kalmaktan ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının doğrudan bel bölgesine gelmemesine dikkat edilmelidir.

Bel ağrısı deyip geçmeyin! Önemli sağlık sorunlarının işareti olabilir

BEL AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hakan Seçkin hastalığın tedavisi hakkında şu bilgileri verdi; ” Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Ağrıya yönelik girişimsel işlemler de bel ağrısı tedavisinde etkilidir. Bel ameliyatı; eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı mikrocerrahi yöntemle kaldırmaktır.”

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı