Bedelli askerlik yerleri açıklandı mı? 2022 bedelli askerlik yeri sorgulama!

Bedelli askerlik yerleri belli oldu mu? sorusu gündemde. 2022 Bedelli askerlik yerleri neticesi sorgulama ekranı en çok arananlar listesinde. MSB bedelli askerlik yerleriyle alakalı son dakika bilgileri merakla bekleniyor. Geçen sene sonuna kadar müracaatlarını tamamlayan yükümlüler ‘E-Devlet ile 2022 bedelli askerlik neticeleri’ hakkında sorgulama yapmaya başladı. Peki ama 2022 Bedelli Askerlik Yerleri nereler, açıklandı mı?
Takip et
Bedelli askerlik yerleri açıklandı mı? 2022 bedelli askerlik yeri sorgulama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik yerlerinin nereler olduğu yönünde gelecek açıklamalar için geri sayım başladı. Gözler MSB tarafından yapılacak bedelli askerlik yerlerine çevrildi. Bedelli askerlik neticeleri e devlet üstünden de sorgulanabiliyor. Yükümlüler, e-devlet üstünden bedelli askerlik yerlerini sorgulamaya çalışıyor. Peki ama bedelli askerlik yerleri açıklandı mı?

Bedelli askerlik yerleri nereler?

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘Sınıflandırma neticelerinin e-Devlet üstünden ve askerlik şubelerinden yükümlülere duyurulma tarihi 28 Ocak 2022’dir.’ ifadeleri yer aldı.

Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde;

a. e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracaklar,

b. Anket ardından yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Kovid-19” testlerini yaptıracaklar,

c. Test neticesinde, negatif çıkanlar aynı gün içinde e-Devlet üstünden yahut askerlik şubesi başkanlıklarından sevk belgelerini alacaklar,

ç. Test neticesi pozitif çıkanlar yahut temaslı listesinde yer alanlar, test tarihinden itibaren 2 (iki) günlük süre içinde sevk evrakını almayanlar ve test neticesi (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler ile sağlık kuruluşlarında lüzumlu testleri yaptırmayanlar; müteakip celp ve sevk döneminde tekrardan Kovid-19 testlerini yaptırarak sevke tabi tutulacaklarından askerlik şubelerine başvurarak bir sonraki celp ve sevk dönemine sevklerinin planlanmasını sağlayacaklar,

d. Fakat; sevk tarihleri içinde test yaptırmasına karşın sevk tarihinden sonraki 1 (bir) gün içinde test sonucunun negatif olduğu belirlenen yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,

e. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan bütün önlemlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,

f. Birliğe katılış sırasında, yükümlüler sevk belgeleri ile Kovid-19 aşı bilgilerinin yer aldığı aşı kartının e-Nabız üstünden çıktısı alınarak katılış yapacaklar,

g. Kovid-19 salgını sebebiyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek amacıyla sevk sürecindeki bütün işlemler e-Devlet’ten yapılacak, mecburi vaziyetler dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.

5. 2021 senesinde sevke tabi iken, Kovid-19 salgını yahut yasal mazeretleri sebebiyle 2022 senesine ertelemeleri yapılan; 7179 sayılı Askeralma Yasası’nun 9’uncu maddesi kapsamındaki yükümlüler ile mülga 1111 sayılı Askerlik Yasası’nun Geçici 55’inci maddesi kapsamındakiler, 2’nci maddedeki celp ve sevk dönemlerinde silahaltına alınacaklardır. Bunlar da 4’üncü maddede söylenen esaslara tabi olacaktır.

6. Sevke tabi olduğu celp ve sevk döneminde sevk evrakını almayanlar ile sevk evrakını aldığı halde tertip edildikleri birliklerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır. Bunlardan yasal mazeret beyan etmeyenler 7179 sayılı Askeralma Yasası’nun 9’uncu maddesi gereğince kapsam dışına çıkarılacak ve bu yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er statüsünde yerine getireceklerdir.

7. Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası asıl alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden yahut PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.

8. Yükümlüler, askerlik hizmetleri süresince kullanmak üzere banka kartları bulunmuyorsa herhangi bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.

9. Yükümlüler bu duyuru metnine msb.gov.tr/Askeralma internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilecektir.

10. 7179 sayılı Askeralma Yasası’nun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.