Bedelli askerlik kaç para belli oldu!

2021 senesinin ikinci yarısında uygulanacak bedelli askerlik ücreti belli oldu. Bedelli tutarı, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere de 43 bin 150 liraya çıktı.
Takip et
Bedelli askerlik kaç para belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2021 senesinin ilk yarısında 39 bin 788 lira uygulanan bedelli askerlik ücreti 1 Temmuz itibarıyla zamlandı.

2019 senesinde çıkartılan yasayla kalıcı hale getirilen bedelli askerlik için 1 Temmuz’dan itibaren 43 bin 150 TL ödenecek.

GURBETÇİLER KUR FARKINDAN KURTULDU

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile yabancı bandıralı gemilerde çalışan denizciler de artık altı ayda bir artan tutara göre döviz üstünden ödeme yapıyorlar. Gurbetçilerin, yasanın ilk halinde, ödemeyi ne zaman yaparlarsa yapsınlar senenin ilk mesai günündeki avro kuru üstünden döviz yatırmaları gerekiyordu. Bu sene yapılan değişiklikle bu uygulamaya son verildi. Gurbetçiler artık ödeme yaptıkları tarihteki kur üstünden döviz yatıracaklar.

YOKLAMA KAÇAKLARI BEDELLİDEN FAYDALANAMIYOR

7179 Sayılı Asker Alma Yasası’nun 9. maddesinin 6. bendine göre, yoklama kaçağı olanlar bedelli askerlik hakkından yararlanamıyorlar. Yasanın bu hükmü, hem yasa çıktığı tarihteki hem de sonraki dönemde yoklama kaçağı vaziyetine düşenlerin bedelli askerlik yapmasını yasaklıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.