Bedelli Askerlik İçin Aranan Şartlar Neler?

Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen vatandaşların bu uygulamadan hangi şartlar altında yararlanabileceğini sizler için araştırdık.

Bedelli askerlik, zorunlu askerliğe alternatif olarak sürenin kısalması ve bu durum karşılığında belirli bir nakit bedel ödenmesine denir. Bedelli askerlik mantığında ordunun ve devletin ihtiyaçları karşılanır. Aynı zamanda bu uygulama kişilerin mesleğini ve işini kaybetmemeleri esasına dayanır.


Bedelli askerlik için aranan şartlar ise öncelik olarak bireyin yaşıdır. Askerliğin 6 aya düşmesi ve erken terhislerle beraber bedelli askerlik şartları da merak konusu olmaya başladı. Yeni yasaya göre 1 ay süre ile vatani görevini yerine bireyler ücret ödeyerek bedelli askerlikten yararlanabilir. Bir diğer yol ise 5 ay süre ile askere hizmet bedeli maaş ödemesi yapılarak 6 ay süreli askerlik tamamlanır.

YAŞ ŞARTI VE ÜCRET ÖDEMESİ ŞARTLARI

Yaş şartı bu süreçte önemli adımlardan birisidir. Bireyin, bedelli askerliğe başvuru tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş olması zorunludur. Yaş ve diğer şartlara uygun olan bireyler 31.000 TL’lik bedelli ücret ödemesini yaptıktan sonra bu hizmetten yararlanabilir.

BEDELLİ ASKERLİKTE DİĞER ŞARTLAR NEDİR?

Bedelli askerlik için zorunlu olan diğer şartlar ise; 18 yaşını doldurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yurt dışında yaşayan bireylerin 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmak. Başka bir merak konusu olan bedelli askerlik uygulamasına öngörülenden fazla kişinin başvurması halinde kura şartı ile hiç bir öncelik ya da özellik aranmaksızın karar verilecektir.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı