Bebeğini Bazaya Koyarak Öldüren Kadının Cezası Belli Oldu

Kayseri'de yeni doğan bebeğini baza altına saklayarak ölmesine neden olan Durnagül Balta müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri’de evlilik dışı dünyaya getirdiği bebeğini, poşet içinde baza altına koyarak ölümüne neden olduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Durnagül Balta, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ailesiyle yaşayan üniversite öğrencisi Durnagül Balta, 9 ay önce üniversite öğrencisi M.O.İ.’den hamile kaldı. Ailesinden 9 ay boyunca bu vaziyeti saklayan ve evde odasından oldukça fazla çıkmayan Durnagül Balta, geçen 9 Eylül’de sancılandı. Odasında doğum yaparak erkek bebek dünyaya getiren Balta, makas ile de göbek bağını kesti. Balta, bir gün sonra odada kanlı elbiseyi gören annesi tarafından hastaneye götürüldü.

Hastanede tedavisinin sonrasında hamile olduğu ve doğum yaptığı anlaşılan Durnagül Balta’ya, bebeğin nerede olduğu soruldu. Odasında ölü doğum yaptığını ve baza içine koyduğunu söylemesi üstüne eve giden polis ekipleri yeni doğan bebeği odada buldu. Yapılan araştırmada bebeğin havasızlıktan boğularak öldüğü ve vücudunda süt izleri kaldığı anlaşıldı. Balta, hastanede tedavisinin sonrasında çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘ÖLÜ DOĞDUĞUNU SANDIM’

Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Durnagül Balta, karar duruşmasında hazır bulundu. Duruşmaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da katıldı. Balta, savunmasında bebeğin ölü doğduğunu sandığını ileri sürerek, “Kasten öldürme olayı yoktur, bebeğimi 9 ay karnımda taşıdım, karnımda sevdim, eğer istemeseydim ilaç içer, zehirler öldürürdüm ya da merdiven altı kürtaj yapan yerlerde kürtaj olurdum, ben bebek doğduğunda öldü sandım” şeklinde konuştu. Sanık avukatı da müvekkilinin evlilik dışı doğan bebeğin göbeğini tıbbi biçimde kesmediğini ve bebekten ses çıkmayınca ölü doğduğunu zannedip, poşet içinde koyduğunu, kasten öldürme olmadığını, ihmalen ölüme sebep olduğunu savunarak, tahliye talebinde bulundu.

MÜEBBET HAPİS

Mahkeme heyeti, sanık Durnagül Balta’ya, önce ‘beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak vaziyette olan kişiyi öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bu ceza iyi hal indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına çevrilirken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı