BDDK, Eurobank İsmini Kullanan Sahte Banka Hakkında Suç Duyurusu Yaptı

BDDK, Eurobank Kos. SH. A. ismini kullanarak bankacılık faaliyeti yaptığı belirlenen firma ile ilgili suç duyurusunda bulundu.
BDDK, Eurobank İsmini Kullanan Sahte Banka Hakkında Suç Duyurusu Yaptı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ‘Eurobank Kos. SH. A.’ unvanını kullanan firmanın faaliyet izni olmadığı halde bankacılık faaliyetinde bulunması sebebiyle savcılığa başvurdu.

KANUNLAR KAPSAMINDA SUÇ OLARAK GEÇİYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamada, bilindiği üzere, 5411 sayılı Bankacılık Yasası, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası ve 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Firmaları Kanunu’nda gerçekleştirilen faaliyetlerde bulunulabilmesi için kurumdan lüzumlu izinlerin alınmasının mecburi olup, bu mecburiyete uyulmadan faaliyette bulunulmasının anılan yasalar kapsamında suç olarak düzenlendiği hatırlatıldı.

EUROBANK İSİMLİ BİR BANKA YOK

Açıklamada, “Bu bağlamda, son zamanda ‘Eurobank Kos. SH. A.’ unvanını kullanan bir firmanın teminat mektubu düzenlemek suretiyle bankacılık faaliyetinde bulunduğu, öte yandan belgelerinde ve internet sitesinde bankacılık, finansal kiralama ve faktoring işlemleri yaptığı ve kredi kartı çıkardığı izlenimi uyandıran söz ve deyimleri kullandığı belirlenmiş olup, kurumumuza müracaatta bulunan ya da kurumumuz tarafından faaliyet izni verilen bu şekilde bir banka, kart çıkaran kuruluş ya da finansal kiralama yahut faktoring şirketi bulunmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu firma yetkilileri ile ilgili Cumhuriyet başsavcılığına müracaatta bulunulduğu söylenen açıklamada, izinsiz faaliyette bulunduğu belirlenen benzer kişiler ile ilgili bundan sonra da lüzumlu yasal yollara başvurulacağı bildirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.