Bazı illerde vaka sayısı hızla artmaya başladı!

Koronavirüsle mücadelede büyükşehirlerden gelen haberler olumlu yönde olsa da Anadolu'daki bazı şehirlerden görülen vaka artışı endişeye sebep oldu. Özellikle Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman ve Rize'de vaka sayısında hızlı yükseliş görüldü.

Virüsle mücadelede alınan önlemler büyük kentlerde vaka sayılarını aşağıya çekerken, Adanolu’da bazı kentlerden endişelendiren haberler geldi.

Havaların ısınmasıyla evde izolasyonu gevşeten vatandaşlar, maske, sosyal mesafe gibi hayati önlemleri de ihmal edince vaka sayıları arttı. Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman ve Rize gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı. Bu iller için de sokağa çıkma yasağı kararı gelebilir.

9 VAKADAN 450 VAKAYA

Alınan tedbir ve uygulanan yasaklara karşın vaka sayısının arttığı illerin başında Batman geliyor. 3 Nisan’da 9 olarak açıklanan vaka sayısı büyük bir artışla bu hafta 450’ye kadar yükseldi. Batman Valisi Hulusi Şahin, şehirde artan koronavirüs vakalarına dikkati çekerek, radikal kararlar almak mecburiyetinde olduklarını ve Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanması için hükümete öneride bulunabileceklerini belirtti.

UŞAK DA KIPIRDANDI

Nüfusa göre koronavirüs vakasının en çok görüldüğü yerlerden biri olan Uşak’ta da manzara aynı. 2 Nisan’da 38 olarak kayıtlara geçen vaka sayısı son zamana yükselişe geçti. 367 bin nüfuslu şehirde 2 bin 950 test yapıldı. Toplam vaka sayısının ise 441 olduğu açıklandı.

İFTARLAR BİR ARADA

Rize de rehavete kapıldı. Sosyal mesafe ve kişisel izolasyonun ihlal edilmesi vakalarda artış gözlenmesine neden oldu. Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında ciddi manada düşen vaka sayılarının vatandaşların virüs tamamen yok olmuş gibi rehavete kapılmalarının neden olduğunu bu sebeple vakaların tekrardan artış gösterdiğini belirtti. Tepe, “Cenaze ve taziyelerde, il dışından acıyı paylaşmak için gelen insanlarımız ile çok sayıda kontrolsüz temas meydana gelmiş, iftar yemeklerinde yakın eş, dost, akraba beraber aynı ortamda kurallara uyulmaksızın bulunulmuştur” şeklinde konuştu. Rize’de 4 Nisan’da 101 vaka vardı. Vakalar geçtiğimiz günlerde 58’e kadar inmişti.

SOKAKLAR HAREKETLİ

Mardin’in yumuşak karnı ise Nusaybin ilçesi oldu. Bugüne kadar 8 kişinin koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdiği ilçede 50 kişi de pozitif vaka olarak kayıtlara geçti. 3 Nisan’da Mardin genelinde açıklanan vaka sayısı 50 iken, Nusaybin şuanda tek başına bu sayıyı solladı. 3 kırsal mahalle ve şehir merkezinde çok sayıda evde karantina uygulanıyor.

SAYI DAHA ARTABİLİR

Gaziantep’te bugüne kadar 11 bin test yapıldı. Vakalar ise 750’e yükseldi. Koronavirüs sebebiyle 2.5 milyonluk nüfusa sahip G. Antep’de 3 Nisan’da 49 vaka belirlenmişti. G. Antep Valisi Davut Gül, tedbirlerin gevşetilmesi halinde sayının yükselmeye devam edeceğini söyleyerek vatandaşları uyardı. Virüsün artış gösterdiği iller arasında Düzce de yerini aldı. İlk il il vakalar açıklandığı tarihte 32 olan vakalar 246 kişiye ulaştı.

Kars’ta son güncel rakamlar açıklanmadı ama bizzat Kars Valisi Türker Öksüz vatandaşları uyardı: “Maalesef sokaklarımızın dolu olduğunu ve vatandaşlarımızın sosyal mesafe kuralına riayet etmediklerini görüyoruz. Son 10 günde vaka sayılarımızda artış olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.”

MASKESİZ SOKAK YASAK

Vatandaşların rehavet kapılması sebebiyle Anadolu’daki birçok ilde ek tedbirler alındı. Adıyaman’da itibaren sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Valilikten yapılan açıklamada, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının toplum sağlığı açısından yarattığı riski yönetebilmek ismine sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulmasının hayati önem taşıdığı hatırlatıldı. Balıkesir’de de sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, il genelinde maske ile dolaşmanın mecburi olmasına karar verdi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı