Bazı fenomenler kendilerine hakaret ettirip gelir elde ediyor!

Avukat Enes Saran, bazı fenomenlerin toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek biçimde paylaşımlarda bulunduğunu belirterek, “Kişi doğacak neticesi tahmin ediyor, kendisine hakaret edilmesini sağlıyor ve bu hakaretlerden bir gelir elde etmek istiyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Bazı fenomenler kendilerine hakaret ettirip gelir elde ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapan bazı fenomenler, kendilerine yapılan hakaret içerikli yorumları gelire çeviriyor. Avukat Enes Saran, hakaret suçunun uzlaştırmaya tabi bir suç olduğunu belirterek, “Herkes şeref ve saygınlığını korumak için savcılıklara şikayette bulunma hakkına sahiptir. Ama ne yazık ki son zamanlarda çeşitli sosyal medya fenomenlerinin bunu hakkın kötüye kullanılması olarak nitelendirebileceğimiz biçimde kullandığını gözlemlemekteyiz” ifadelerini kullandı.

“ZATEN BUNLAR HAKARET BEKLENTİSİ İLE YAPILAN PAYLAŞIMLAR”

Bazı sosyal medya fenomenlerinin toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek biçimde paylaşımlarda bulunduğunu belirten Saran, “Zaten bunlar hakaret beklentisi ile yapılan paylaşımlar. Bu paylaşımların üstüne gelen hakaretlerle ilgili toplu biçimde savcılığa şikayette bulunuyorlar. Eğer savcılık dava açma kararı verirse, uzlaştırmaya tabi suç olduğu için uzlaştırma bürosuna gönderiyor. Uzlaştırmacı taraflar ile iletişime geçiyor. Genelde bu bahsettiğimiz fenomenlerin belli rakamları var. 3-4-5 bin TL gibi. Toplu biçimde bu kişilerin tamamına aynı bedel teklif ediliyor. Bu biçimde bu koşullarda anlaşabiliriz deniyor. İstatistiklere göre yüzde 80 uzlaşma vaziyeti söz konusu” şeklinde konuştu.

Bazı fenomenler kendilerine hakaret ettirip gelir elde ediyor!

KENDİSİNE HAKARET EDİLMESİNİ SAĞLIYOR VE BU HAKARETLERDEN BİR GELİR ELDE ETMEK İSTİYOR”

İlk bakışta bunun bir hak arama özgürlüğü gibi göründüğünü söyleyen avukat Enes Saran, “Bunun kasıtlı olarak yapılıyor olmasını biz hukukçular olarak hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendiriyoruz. Çünkü burada kişi doğacak neticesi tahmin ediyor, kendisine hakaret edilmesini sağlıyor ve bu hakaretlerden bir gelir elde etmek istiyor” dedi.

“BELKİ BİNLERCE KİŞİYE KARŞI ŞİKAYET OLDUĞU İÇİN ÇOK CİDDİ BİR GELİR KAYNAĞI OLUŞMUŞ OLUYOR”

Şikayet edilen kişilerin uzlaşmayı mantıklı gördüğünü belirten Saran, “Bunu istismar eden sosyal medya fenomenleri açısından düşünürsek yüzlerce, belki binlerce kişiye karşı düzenlenen bir şikayet olduğu için çok ciddi bir gelir kaynağı oluşmuş oluyor. Bu vaziyet da istismar edilmesini kolaylaştırıyor” şeklinde konuştu.

“UZLAŞTIRMANIN YARGI ÜZERİNDEKİ YÜKÜN KALKMASINA FAYDASININ OLABİLMESİ İÇİN DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR”

Uzlaştırma kurumunun amaçlarından birinin yargının üstündeki iş yükünü azaltmak olduğunu belirten avukat Saran, “Ama istatistiklere baktığımız zaman en çok hakaret suçuyla ilgili uzlaştırma dosyası olduğunu görüyoruz. Bunların çoğunda uzlaşma söz konusu. Bu konu istismar edilmeye bu kadar açık olunca, mahkemeler üstünde, savcılık üstünde iş yükü her geçen gün artmaya devam ediyor. Uzlaştırmanın yargı üstündeki yükün kalkmasına faydasının olabilmesi için mutlaka bir düzenlemeye ihtiyaç var” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 2020 Senesi Uzlaştırma İstatistiği verilerine göre 2020 senesinde en fazla uzlaşma sağlanan ilk on suç arasında hakaret ilk esnada yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.