Bayramda Kurban Sıkıntısı Yaşanmayacak!

Devletin hayvancılık alanında yaptığı teşvikler, işe yaradı. Yetkililer, bu yıl kurban sayısının yeterli olduğunu belirterek Kurban Bayramı’nda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını duyurdu.

Son yıllarda özellikle hayvancılık alanında yapılan teşvikler ilk meyvesini vermeye başladı. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvan sayısının yeterli olup olmadığı sorusuna yanıt veren yetkililer, sayının yeterli olduğunu ve bayramda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını duyurdu.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşı kurban telaşı sardı. Özellikle fiyatlar konusunda kafası karışık olan vatandaşı rahatlatacak açıklama geldi. Kurban sayısının bu yıl yeterli olduğunu belirten yetkililer, bunun da fiyatları olumlu yönde etkileyeceğini açıkladı. Geçen yıl bayram dolayısıyla 866 bin büyükbaş hayvanın satıldığını belirten yetkililer, bu yıl büyükbaş hayvan sayısının 1 milyon 217 bin, küçükbaş hayvan sayısının ise üç milyon 895 bin olduğunu duyurdu. Son yıllarda hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması, verilen kolaylıkla elde edilmesini kolaylaştırdı.

DEVLET BUZAĞI BAŞINA 500 TL ÖDÜYOR

Özellikle hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı Doğu ve Güneydoğu’da her yıl doğan buzağı başına devlet 500 TL ödeme yapıyor. Devlet tarafından verilen bu destekle biraz olsun rahat nefes alan yetiştirici, bu destekten daha fazla yararlanabilmek için hayvan sayısını arttırma yoluna gidiyor. Ancak yem fiyatlarındaki hızlı artış, yetiştiricinin elini kolunu bağlamış durumda. Bu alanda herhangi bir düzenleme yapılmazsa gelecek yıllarda hayvancılık alanında Türkiye’yi sıkıntılı günler bekliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı