adplus-dvertising

Bayramda dönüş bileti bulamadı, işten kovuldu

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bayram dönüşü bilet bulamayıp işine iki gün üst üste gitmediği için tazminatsız kovulan işçinin mağdur edildiğine hükmetti.
Takip et
Bayramda dönüş bileti bulamadı, işten kovuldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz sene Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala milyonları, memlekete gitme telaşı sardı .Özel bir firmada engelli kadrosunda çalışan genç, bir yılın sonrasında otobüsle memkeletine gitti. Bayram dönüşü otobüs bileti bulamayan engelli işçi, gecikmeli gittiği işyerinde yaşamının şokunu yaşadı. Devamsızlık nedeniyle tazminatsız işten kovulan engelli işçi, hukuk mücadelesi başlattı. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan mağdur işçi, söz konusu firmada 4 sene 11 ay 29 gün boyunca yoğun bir iş temposuyla çalışmış olduğunu, haklı sebep ve ihbarda bulunulmaksızın işten çıkarıldığını iddia etti.

Bayramda dönüş bileti bulamadı, işten kovuldu

Vücut fonksiyonlarının yüzde 40’ını kullanamadığını, davacının dini ve milli bayram denilmeden çalıştırıldığını ve bu dönemlerin ücretlerinin ödenmediğini, işveren tarafından senelik izin verilmediği gibi, senelik izin ücreti de ödenmediğini, davalı işyerinde çalıştığı süre boyuca işyeri müdürü tarafından devamlı hor görüldüğünü, hakaret edildiğini dile getirdi.

Engelli olması nedeniyle işten çıkarmak için devamlı bir bahane arandığını ve hakkını araması engellenmeye çalışıldığını, işyerinde uygulanan mobbing neticesi manevi zarar görmesi nedeniyle 5 bin TL manevi tazminat talebinin kabul edilerek davacının zararlarının karşılanması gerektiğini öne sürerek kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, senelik izin alacağı, fazla çalışma alacağı ile genel tatil alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Bayramda dönüş bileti bulamadı, işten kovuldu

Davalı firma ise davacının otobüs bileti bulamadığı için devamsızlık yaptığını iddia etti. Davacının bayramın bitimini takip eden ilk iki iş günü arka arkaya 2 iş günü işe gelmediğini öne sürdü. Mahkeme; davanın reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz edince devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, seneler sonra emsal özellikte bir karara imza attı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren kararda, davacının bayram dönüşü bilet bulamamasının insani bir vaziyet olduğu hatırlatıldı. Kararda şu şekilde dendi:

“Davalı işveren davacının işyerine mazeretsiz olarak 2 iş günü arka arkaya gelmemesi nedeniyle iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Davacı 08.10.2014 tarihinde bayram dönüşü bilet bulamadığını, annesinin işyeri yetkilisini arayıp bilgi verdiğini, bindiği aracın arızalandığını kente geç saatte geldiğinden işe gidemediğini iddia etmiştir. Davacının ustası olduğunu söyleyen davalı tanığı da davacının annesinin telefon açtığını ve davacının bilet bulamadığını işe bir gün sonra geleceğini söylediğini, ertesi gün işyerine davacının gelmediğini, sabaha karşı 05.00 sıralarında davacının Bolu’da trafikte olduğunu söyleyen mesaj attığını beyan etmiştir.

Bayramda dönüş bileti bulamadı, işten kovuldu

Davacının bilet bulamaması nedeniyle işe gelememesi ve bu vaziyeti işveren yetkilisine bildirmesi neticesinde işe gelmemesinin haklı bir nedene dayandığı açıktır. 4857 sayılı İş Yasası’nun 25/2-g maddesi uyarınca işverenin haklı nedenle iş akdini feshinde aranan işverenden izin almaksızın yahut haklı bir nedene dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü devamsızlık yapması koşulu somut olayda gerçekleşmemiştir. Bütün bu açıklamalar doğrultusunda davacının ihbar ve kıdem tazminatlarının kabulü lazımken reddine karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.