Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

Yaklaşan bayram tatili sebebiyle tatil bölgeleri bir hayli hareketlendi. Bir çok yerde adım atmak dahi güç. Ortalama 1.5 senedir koronavirüs sebebiyle zor günler geçiren otellerin büyük çoğunluğunda doluluklar yüzde 100’e yaklaştı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Bayram dönemi için akraba eş dost ve kendi yazlıklarına seyahatlerle beraber 10 milyon kişinin seyahat etmesini ve 10 milyar TL’lik bir ekonominin oluşmasını bekliyoruz” diyerek konuştu.
Takip et
Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaklaşan bayram tatili öncesinde hareketlilik arttı. Koronavirüs sebebiyle uzun süredir evlerinde kalan insanlar kısıtlamaların olmadığı bayram dönemi için tatil hazırlıklarını hızlandırdı. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki otellere büyük talep olurken, Anadolu’nun dört bir tarafına da gidişler hızlandı. Deniz, kum, güneş tatili yapmayacak olanlar Kurban Bayramı’nı memleketlerinde geçirmek için şimdiden yollara düşmeye başladı.

Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine göre, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayram dönemi için akraba, dost ve kendi yazlıklarına seyahatlerle beraber 10 milyon kişinin seyahat etmesini ve 10 milyar TL’lik bir ekonomin oluşmasını beklediklerini belirtti. İç turizmde beklenen hareketin artarak devam ettiğini ifade eden Bağlıkaya, “Bayram dönemi için tatil süresi de uzayınca talep arttı. İç piyasa için uzun bir tatil fırsatı doğdu. Koronavirüs sebebiyle evlerinde kalan insanlar daha çok tatile ihtiyaç duymaya başladı. Bu dönemde otellerin yerli turist için ayırdıkları payların tamamen dolacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

EGE’YE İLGİ BÜYÜK Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

Bayram isteklerinin 10 gün önceden artmaya başladığına dikkat çeken Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise “Yalnızca bizim bölgemizde değil Türkiye’nin dört bir tarafında hareketlilik meydana geliyor. Otellerin dolukları geçen haftadan itibaren artmaya başladı. Cuma gününden bu yana özellikle Çeşme, Bodrum gibi yerlerde trafik artıyor. Çeşme neredeyse doldu. Bodrum’da da aynı vaziyet meydana geliyor. Sektörün şu andaki en mühim kaynak pazarı yerli turist oldu. Bu haftadan itibaren bölgede boş yer bulmak zorlaştı. Özellikle deniz kenarlarındaki otellerde izolasyon odaları hariç bütün odalar doldu diyebiliriz. İç turizmdeki hareketliliğin ağustos sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz” diyerek konuştu.

KARADENİZ HAREKETLENDİ Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

Kısıtlamaların kaldırıldığı 1 Temmuz’dan itibaren Karadeniz bölgesinin hareketlenmeye başladığını vurgulayan Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bayram tatili için de münferit hareket hızlandı. Otobüslerle yapılan kitle turizmleri tam başlamadı fakat gene de gelişler turizmciyi sevindiriyor. Bayram döneminde otellerin kısmen dolacağını söyleyebiliriz. Son 2 senedir bayram dönemlerinde oteller boş kalıyordu. Fakat bu yıl geçen seneye göre daha fazla talep var. Bölgede bungalov oteller ve küçük tesisler talep görüyor. Kamp ve karavan turizminde hareketlilik meydana geliyor. Bölgede şu anda Doğu Karadeniz’e ve Orta Karadeniz’e alaka daha çok. Eğer koronavirüste yükseliş yaşanmazsa mart nisandan itibaren eski günlere dönmeye başlarız. 2023’te eski rakamlar yakalanır.”

‘TEKNE BULMAK İMKÂNSIZ’ Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

Bayram döneminde en yoğun hareketliliğin meydana geldiği alanlardan biri ise yat ve tekne kiralama sektörü oldu. Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğulu, “Yat ve tekne kiralamaya inanılmaz bir talep var. Gelen istekleri mevcut yatlar karşılamıyor. Bayram dönemi için yat ve tekne kiralamak isteyen yerli turist sayısı arttı. Hatta en büyük yoğunluğu yerli turist yaratıyor diyebiliriz. Bayramda kalabalık otellere girmek istemeyen yerli turist izole tatil için yat ve tekne kiraladı. 3-4 aile bir araya gelerek tekne ve yat kiralıyorlar. Artık bayram için tekne ve yat bulmak neredeyse imkânsız hale geldi” dedi.

10 BİN OTOBÜS TÜRKİYE YOLLARINDA Bayram tatilinde milyonlarca kişi yolara dökülecek!

TATİL bölgeleri dışında memleketine gitmek isteyen vatandaşlar da şimdiden otogarlarda hareketliliği arttırdı. İstanbul Otogarı’ndan bir günde çıkan araç sayısının 1400’ü aştığını dile getiren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, şunları belirtti: “Bayram yaklaştıkça İstanbul’dan çıkan otobüs sayısının 1700’e ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bayram tatilinde otobüslerde neredeyse boş yer kalmadı. Bütün Türkiye’de bayram döneminde 10 bin otobüs hizmet verecek. Bu otobüslerin büyük çoğunluğu şimdiden doldu. Pandemi öncesi seviyelere henüz ulaşamadık fakat uzun süredir işleri kötü olan otobüsçüler bu bayram rahatlamaya başladı. Pandemi öncesinde İstanbul’da otogardan çıkan otobüs sayısı 2 bin 500’lere ulaşmıştı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.