Bayram İçin Giden Suriyeli Sayısı Rekor Kırdı

Yaklaşan Kurban Bayramını ülkelerinde geçirmek için sınır kapısından geçen Suriyeli sayısı rekor kırarak 18 bin oldu. 9 Ağustos'a kadar sürecek çıkışlarda bazı Suriyelilerin eşyalarını taşımakta zorlandığı görüldü.

11 Ağustos günü kutlanacak Kurban Bayramı için ülkelerine dönen Suriyeliler sınır kapısında yoğunluk yarattı. Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısında yoğunluk yaratan göçmenler yanlarında götürdükleri eşyaları taşımakta zorluk yaşarken bugünü kadar 18 bin Suriyelinin sınırdan geçerek ülkesine gittiği açıklandı.


Gece saatlerinden itibaren sınır kapısına yığılan Suriyelilerin izdiham yaratmaması için özel önlemler alan Jandarma Özel Harekat Timleri, göçmenleri gruplara ayırarak parça parça kapıya gönderiyor. Sağlık memurları ise 15 yaşın altından Suriyelileri muayene ederek aşı kontrolü yapıyor. 9 Ağustos’a kadar devam edecek geçişlerde rakamın 50 bini bulması bekleniyor.

GERİ DÖNEMEME KORKULARI VAR

Sınır kapısında konuşan bazı Suriyelilerde ise geri dönememe korkusu yaşanıyor. Son yapılan resmi açıklamaların ardından Türkiye’nin kendilerini geri almayacağını düşünen Suriyeliler bu nedenle, daha önceki bayramlara göre yanlarına daha çok eşya alarak ülkelerine gitti. Göçmenlerin büyük çoğunluğunun Azez, Mare, Afrin ve Cerablus’a gideceği belirtiliyor. Türk askerinin terörden temizlediği bu bölgelerin birçoğu eskiye göre daha güvenilir halde.

Suriye’nin artık daha güvenli olduğunu düşünen ve bayram kutlanabilecek kadar silahların sustuğunu dile getiren vatandaşlar ise Suriyelilerin geri dönecek olmasına tepkili. Sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri olan bayram geçişleri bu sene geçen yıllara göre büyük artış gösterdi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı