adplus-dvertising

Batman’dan kalkan Akıncı’dan İzmir’deki hedefe tam isabet

Türkiye’nin en büyük planlı tatbikatı Efes-2022’de görev üstlenen Akıncı TİHA’nın, Batman’daki üssünden kalkarak İzmir’deki hedefi tam isabetle vururken, Ukrayna ve Karabağ savaşlarında etkin rol oynayan Bayraktar TB2 SİHA ise tatbikat alanında bulunan Savunma Sanayi Sergisinde boy gösterdi.
Takip et
Batman’dan kalkan Akıncı’dan İzmir’deki hedefe tam isabet
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı devam ederken, tatbikat alanında kurulan Savunma Sanayi Sergisi de Türk savunma teknolojisinin geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Batman’dan kalkan Akıncı’dan İzmir’deki hedefe tam isabet

Ukrayna ve Karabağ savaşlarında etkin rol oynayarak sanki savaşın seyrini değiştiren Bayraktar TB2 SİHA, sergi alanındaki stantta yerini alırken, Akıncı TİHA ise ilk defa fiilen tatbikatta yer aldı. Şimdiye kadar güvenlik kuvvetlerine 6 tane teslim edilen Akıncı’nın, Batman’daki üssünden kalkarak İzmir’de bulunan tatbikat alanındaki hedefleri Mam-L mini akıllı mühimmat ile tam isabetle vurduğu ifade edildi. Operasyonu tamamlayan Akıncı’nın daha sonra başarılı bir biçimde Batman’daki üssüne döndüğü söylenirken, bugüne kadar 3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalanan Akıncı’nın ihracına 2023’ten itibaren başlanması bekleniyor.

Çakır füzesi Kızılelma’yı bekliyor

Sergide; kara, deniz ve hava platformlarından atılabilen seyir füzesi Çakır da boy gösterdi. Son teknoloji nitelikleri ve etkili harp başlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri için yeni bir güç çarpanı olacağı ifade edilen füzenin milli ve özgün olarak geliştirilme çalışmaları devam eden muharip insansız uçak sistemi Bayraktar Kızılelma’da kullanılması hedefleniyor. 150 kilometrenin üstünde menzili bulunan Çakır’ın hedefleri arasında su üzeri hedefler, kıyıya yakın kara ve su üzeri hedefleri, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor.

Çakır’ın turbojet motorlu bir seyir füzesi olduğunu anlatan Roketsan yetkilisi Korhan Alpan, geliştirme aşamasında olan Kızılema’da bu füzenin kullanılmasını heyecanla beklediklerini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.