adplus-dvertising

Batırılan Rus kruvazörü için ABD, Ukrayna’ya yardım etti!

ABD tarafından paylaşılan istihbaratın Ukrayna’nın Rus kruvazörü Moskova’yı batırmasına yardımcı olduğu ileri sürüldü.
Takip et
Batırılan Rus kruvazörü için ABD, Ukrayna’ya yardım etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Karadeniz’deki sancak gemisi Moskova kruvazörünün Ukrayna tarafından nasıl vurulduğu halen merak konusu iken ABD’den geminin batırılmasına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

NBC haber kanalının ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde ABD istihbaratının paylaştığı istihbarat bilgisinin Ukrayna ordusunun Rus kruvazör gemisi Moskova’yı batırmasına yardımcı olduğu iddia edildi.

Saldırının Ukrayna güçlerinin Amerikalılara Odesa’nın güneyinde Karadeniz’de seyreden bir gemi hakkında soru sormasının sonrasında gerçekleştiği ileri sürülen haberde ABD istihbaratının o gemiyi Moskova olarak tanımladığı ve konumunun doğrulanmasına yardımcı olduğu, sonrasında Ukraynalıların gemiyi hedef aldığı iddia edildi. Öte yandan, ABD’nin Ukrayna’nın Moskova’yı hedef alacağını önceden bilmediği ve saldırı kararına karışmadığı da ileri sürüldü. ABD’nin öte yandan Rus gemilerinden gelen saldırıları da belirlenip Ukrayna ile paylaştığı söylendi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan istihbaratının Ukrayna ile gerçek zamanlı bilgi paylaştığını doğrulasa da Moskova gemisine ilişkin yorum yapmaktan kaçınıyor.

510 kişilik mürettebat taşıyan güdümlü bir füze kruvazörü olan Moskova, Rusya’nın Karadeniz Filosunun sancak gemisiydi ve İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana savaşta batırılan en büyük Rus savaş gemisiydi.

ABD, geminin iki Neptün gemisavar füzesi ile vurulduktan sonra 14 Nisan’da battığını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.