adplus-dvertising

Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi

Türkiye’nin sahil bölgelerinde insanlar denizde yüzüp kumsallarda güneşlenirken, başarılı operasyonlar neticesi terörden temizlenen Muş’un dağlarında ise kayakseverler temmuz ayına karşın kayak yapmanın mutluluğunu yaşıyor.
Takip et
Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen turistler Antalya başta olmak üzere Muğla, Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi tatil merkezlerinde denize girerken, Muş’ta kayakseverler Temmuz ayında çocuklarıyla beraber kayak yapmanın keyfini yaşıyor. Muş merkeze 12 kilometre mesafedeki 2 bin 600 rakımlı Kurtik Dağı zirvesine çıkan vatandaşlar, 32 derece hava sıcaklığına karşın kış mevsiminden kalma kar kütleleri üstünde kayak yapabiliyor. Ortalama 1 kilometrelik alanda kayak yapmanın tadını çıkaran kayakseverler, burada Türk bayrağı açarak slalom hareketi ile zirveden iniş yaptı. Güvenlik kuvvetlerinin başarılı operasyonları çerçevesinde bölgenin terörden arındırılmasıyla şehre yeni turizm alanları kazandırılıyor. Kış turizmine kazandırılması beklenen Kurtik Dağı’nın yerli ve yabancı turistlere senenin ortalama 7 ayı ev sahipliği yapması bekleniyor.

Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi

“Sporcularımız burada olimpiyatlara, şampiyonalara çok iyi bir biçimde hazırlanabilirler”

Temmuz ayında kayak yapma mutluluğunu yaşadığını anlatan vatandaşlardan Yakup Ferhatoğlu, 2 bin 600 rakımlı Kurtik Dağı’nda, bin metrelik bir kar kütlesi üstünde kayak yaptıklarını belirtti. Temmuz ayında Türkiye ve birçok ülkede kayak yapma olanağının olmadığını ifade eden Ferhatoğlu, “Şu anda Muş’ta kış mevsiminden kalan doğal kar kütlesi var. Bunun üstünde çok rahat bir biçimde kayak yapabiliyoruz. Yetkililerimiz defalarca buraya gelip kontrollerini yaptılar, kayak yapılabilecek alanları keşfettiler. İnşallah onunla alakalı bazı projeler var. Ülkemizde, yaz mevsiminde özellikle milli takımlarımız yahut bazı kulüplerimiz büyük bütçeler harcayarak ülke dışına çıkıp antrenman yapmaya gidiyorlar. Oysa ülkemizde şu anda bu koşullar mevcut. Değerlendirilebilirse sporcularımız burada inşallah olimpiyatlara, şampiyonalara çok iyi bir biçimde hazırlanabilirler” şeklinde konuştu.

Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi

“Devlet büyüklerimizden buradaki alanları değerlendirmelerini rica ediyoruz”

Kurtik Dağı’nın çok iyi kar yağışı alan bir bölge olduğunu kaydeden Ferhatoğlu, “Şu an burada bir tesisin yapılması hem ilimizin hem de ülkemizin turizmi açısından çok mühim. Bu aylarda burada doğal yollarla kayak yapıldığını bilen insanlar ülke içinden, ülke dışından gelecektir. Buna inanıyoruz. Muş’ta 8 ay ve üstünde kayak yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi

“Temmuz ayında kayak keyfi yapıyoruz”

Şu anda Kurtik Dağı’nda bin metrelik hazır bir pist olduğunu söyleyen kayak severlerden Veysel Oğlağo da, “Temmuz ayında kayak keyfi yapıyoruz. Valiliğimizin bir projesi var. Burada inşallah kayak tesisi yapılacak. Bizi heyecanlandırdığı için buraya geldik ve kayıyoruz. Bulunduğumuz bölgede en az bir metre yüksekliğinde kar ve bin metre uzunluğunda pist var. Gelip arada kayıyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Muş’tan olimpiyatlara giden sporcular var, milli kayakçılar var. Burada bir tesis kurulursa Türkiye Kayak Federasyonu da faydalanabilir. Burada kamplar yapılabilir, buradan milli sporcular çıkarılabilir. Buranın olanağı çok. Şu anda temmuz ayında bile rahat bir biçimde kayabiliyoruz” diyerek konuştu.

Batıda deniz, Muş’ta kayak keyfi

“Vatandaşlar batıda yüzerken, biz burada kayak yapıyoruz”

Babasıyla beraber kayak yapma sevinci yaşayan 5. sınıf öğrencisi Ali Hamza Oğlağo ise şu şekilde konuştu:
“Şu anda okullar tatil olduğu için bizde burada kayak yapıyoruz. Vatandaşlar batıda yüzerken, biz burada kayak yapıyoruz. Temmuz ayında bu sıcakta kayak yapmak beni çok mutlu etti.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.