Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Kozmetik sektöründe yer alan ürünlerin ne zaman, nerede ve kim tarafından üretildiğini gözlememizi sağlayan Batch kodu nedir ve ne demek sorularıyla merak ediliyor. Bir diğer adıyla seri kodu, ürünün ne zaman üretildiğini anlatır. Aynı zamanda nerede ve kim tarafından üretildiğini de gösterir. Peki, Batch kodu nedir ve ne demek?
Takip et
Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kozmetik sektöründe oldukça önemli bir yer kaplayan Batch kodu nedir ve ne demek sorularıyla araştırılıyor.  Yediğimiz içtiğimiz ürünlere dikkat ederken cildimize uyguladığımız kremleri, süründüğümüz parfümlerin üretim tarihlerine de dikkat etmek mümkün. Bu nedenle, kalite ile ilgili sorunlarda var olan sorunun asıl nedenini öğrenmek ve aynı zamanda diğer hatalı ürünlerin satışını durdurmak için bu kod kullanılıyor. İşte, Batch kodu nedir ve ne demek sorularının detaylı yanıtları.

Batch kodu nedir ve ne demek?

Satın aldığımız kozmetiklerin bir raf ömrü var, ürünü açtıktan sonra oluşan son kullanma tarihleri, raf ömrü ve nerede üretildiğini anlamak için kullanılan seri numarasıdır.

Krem fondötenlerin, toz pudraların kullanım süresi 12 ila 24 ayken, rimellerin 6 ay, rujlar 6 ile 12 ay, göz kalemi 12 ay, far ve allık 24 ay, nemlendirici 24 ay, kremler 6 ay suresince kullanılabilir. Tabii ki bunlar ambalajları açıldıktan sonra geçerli olan surelerdir. Yine aynı şekilde parfümlerin de batch kodu vardır. Verdiğim adresten ürünlerin batch kodlarını girip üretin tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Rakam ve harf kombinasyonlarından oluşmaktadırlar. Bir diğer nokta ise batch kodları son kullanma tarihleri değil üretim tarihleridir. Son kullanma tarihi bu tarih değildir. Batch kodlan üretim tarihlerini vermektedir.

Seri (Batch) koduna neden ihtiyacımız var?

Seri (Batch) kodu bize; ürünün ne zaman üretildiğini anlatır. Aynı zamanda bize nerede ve kim tarafından üretildiğini de gösterir. Bu nedenle, kalite ile ilgili sorunlarda varolan sorunun asıl nedenini öğrenmek ve aynı zamanda diğer hatalı ürünlerin satışını durdurmak için Seri (Batch) Kodunu kullanılır.

Kozmetik ürünlerinde Batch Kodu nasıl bulunur?

Batch kodu 4 veya 5 karakter uzunluğunda, harf ve rakamlardan oluşan bir kombinasyondur. Batch kodu; genellikle ürünlerin son kullanma tarihine yakın listelendiğinden, son kullanma tarihi ile karıştırılmamalıdır. Ürünlerin üzerindeki Batch kodlarını bulmak ürünlerin türlerine bağlıdır.

Örnek: LD7P1. Batch kodu; genellikle ürünlerin son kullanma tarihine yakın listelendiğinden, son kullanma tarihi ile karıştırılmamalıdır. Ürünlerin üzerindeki Batch kodlarını bulmak ürünlerin türlerine bağlıdır. Aşağıdaki resimlerdeki örneklerde ; farklı ürünler üzerinde Batch kodunu nerede bulacağınızı görebilirsiniz.

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Sahte Ve Orjinal Parfümü Ayırt Etmek Ve Sahte Parfümden Korunmak

Ürünlerin hem kendi üzerinde, hem de kutularının üzerinde yer alması zorunlu olan bu numara aslında ürünün üretildiği an üzerine basılan, takip etmek amacıyla kullanılan bir “iz”. Batch code’lar sayesinde ürünün sahte olup olmadığını da anlayabiliyorsunuz. Hangi gün üretildiğini de.

Batch kodu kontrol edebileceğiniz siteler

http://checkcosmetic.net/

http://www.checkfresh.com/

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Bu sitelere girerek, önce ürünün markasını seçip, ardından kutu üzerindeki kodu buraya giriyoruz.

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Bu örnek; daha satın aldığınız an aslında bozulmuş olan bir ürünün uyarı kodu. İngilizce bilmeyenlerin de anlayabileceği bir algoritma var. Kırmızı bir işaret ve ürünün raf ömrünün ne zaman dolduğunu gösteren bir bilgilendirme mevcut. Yine de özetlemek gerekirse;

**Date of manufacture – üretim tarihi

**General shelf life – bu üretim tarihinden itibaren ne kadar süreyle rafta kalabileceği

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Bu örnek ise, taze üretilmiş bir ürünün habercisi. Ve daha uzun süreler rafta bekleyebileceğini belirtiyor.

Ürünü almadan önce, cep telefonundan bile bu sitelere girilerek kutu üzerindeki kod ile kontrol edilebilir.

Aldıktan sonra; kutuların üzerindeki ipucumuz; 6M, 12M, 18M, 24M

Taze olduğuna ve raf ömrünün hala devam ettiğine emin olduğumuz ürünümüzü alıp eve geldik. Bu işaretler ise bu süreçte devreye giriyor.

Ay bazında yani M olarak simgelenmiş bu ibare, ürünü açtıktan sonra kaç ay içinde kullanacağımızı bize söylüyor. 6M, 12M, 18M, 24M ve 48M olarak devam ediyor.

Ürünü açtığınız an, üzerine o günün tarihini atarsanız, bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Aldığınız ürünün markası listede yoksa?

Böyle bir durumda ise ürünü aldığınız markanın iletişim bilgilerini bularak elinizdeki batch code ve ürün isimleriyle müşteri ilişkilerine mail atarak raf ömrünü sorabilirsiniz.

Bazı firmalar ise sizi hiç yormadan kutunun üzerine son kullanım tarihini açık olarak belirterek size sunarlar.

Batch kodu nedir, nasıl bulunur? Parfümlerde orjinallik sorgulama nasıl yapılır?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.