adplus-dvertising

Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi

Ankara’da etkili olan sağanak sonrası caddeler göle dönerken, araçlar yolda kaldı. Birçok noktada su baskınları yaşandı.
Takip et
Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yağış sonrası cadde ve sokakları su bastı. Göle dönen yollarda şoförler zor anlar yaşadı. İlçede yaşam durma noktasına gelirken, vatandaşlar arasında gergin anlar meydana geldi. Otobüs durakları dolup taşarken, çoğu yolcu otobüslere binemedi. Evlerine gidememekten şikayetçi olan vatandaşlar ile sürücüler arasında münakaşalar çıktı.

Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi

Dükkanlar sular altında kaldı

Başkentte sağanak yağış yağışı sonrası birçok dükkanı su bastı. İşyeri sahipleri suyu tahliye etmeye çalışırken zor anlar yaşadı.

Ankara’nın Etimesgut ilçesi Bağlıca Mahallesi’nde etkili olan sağanak yağış yağışı sonrası yolları basan su şoförlere zor anlar yaşatırken çevredeki dükkanlar da sular içinde kaldı.

Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi

İlçede bulunan bir iş hanını hem yolda biriken yağmur suyu hem de taşan lağım suyu bodrum katları basarken büyük maddi hasara yol açtı. Su birikintisini temizlemeye çalışan iş yeri çalışanları ise zor anlar yaşadı.
İş yerinin daha öncede su baskını yaşadığını dile getiren iş yeri sahibi Ayhan Özser, “Altyapı yetersizliğinden dolayı dükkanları su bastı. Özellikle alt katları. Ortalama 8-9 tane su basan mağaza var. Hem ön tarafta ana caddeden hem de alt katta yetersizlikten dolayı su bastı. Buranın daha önce de bu şekilde bir sıkıntısı vardı, halletmişlerdi ancak birkaç gün önce yapmur suyundan dolayı gene yolda tıkanıklık oldu. Açtık dendi ancak tekrar yağmur yağınca bizim dükkanlara su geldi. Tahmini olarak 30-40 bin TL masrafımız var” ifadelerine yer verdi.

Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi

Mamak’ta her yağış sonrası aynı manzara, bozulan yollar ve evler sular altında

Başkentte günlerdir etkili olan sağanak Mamak’ta yaşamı durma noktasına getirdi. İlçede tahrip olan yollar ve evlerin sular altında kalması vatandaşların mağdur olmasına neden olurken, şoförler ise bozulan yollarda zor anlar yaşadı.

Ankara’da bir haftadır devam eden sağanağın etkilerinin en çok hissedildiği yer olan Mamak’ta yaşam zaman zaman durma noktasına geldi. Altyapı yetersizliği nedeniyle her yağış sonrası ilçede sular altında kalarak bozulan yollar vatandaşların olumsuz etkilenmelerine sebep olurken, şoförler de bir kazaya kurban gitmemek için ecel terleri döktü. Yollardan güçlükle geçen araçların da zaman zaman çukurlara girmesi trafikte olumsuz anlar meydana gelmesine neden oldu. Bazı vatandaşların evlerini su basarken, binalarının zemin katı sel suları altında kalan çevre sakinleri ise problemlerinin çözülmesi için yetkililerden yardım istedi.

“Bir kamyon pislik var burada”

Binalarının zemininde çöpler biriktiğini belirten Tahsin Dön, “Her yağış yağdığı zaman bu apartmanın altı şerden kurtulmuyor. Bu parkı yapmış oldukları yerde rögarlar hepsiyle su almıyor ve bizim buraya dökülüyor. Şu anda çok mağdur vaziyetteyiz. Ekip gönderdiler, ‘buraya dolduğu için temizlik yapamayız, yağmur kesildikten sonra tekrar haber verin, gelelim temizleyelim’ dediler. Yalnız temizleme mühim değil, bizim duvarımızın yükselmesi gerekiyor. Yükselmediği müddetçe de oradan gelen parktan gelen su buraya doğru geliyor. Ev sahipleri çok mağdur vaziyette. Ne yapacağımızı, ne edeceğimizi şaşırdık. Şu anda bir kamyon pislik var burada onları aldırmak istiyoruz ve özellikle şu duvarın yapılması, o parktan bu tarafa su geçmemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkentte sağanak yağış sonrası hayat durma noktasına geldi

“Alt yapıyı güzel yapsınlar”

Evini su basan sel mağduru Yılmaz Irmak da, “Yolların bazı yerleri bozuluyor bazı yerleri bozulmuyor, asfalt kalkıyor. Her yağışta genelde rögarımız tıkandığı zaman tuvaletlerden evin içine geri tepiyor, geri teptiği zaman da evin içine pis su doluyor. Parkelerimiz ayağa kalkıyor. Zararımız çok, tüm eşyalarımız dünkü yağışta gitti. Eziyetini zararını biz çektik. Eşyalarımız, halılarımız tamamı gitti. Talebimiz ve isteğimiz kanalizasyon işlerinin güzel yapılmaları. Alt yapı çalışmalarını da güzel yapsınlar. Trafikte de zor anlar meydana geliyor illaki. Tek yön yapmaları gerekir. Akşam iş çıkışında otomobiller, insanlar yolun ortasından gidiyor. Otomobil koyacak, park edecek yer yok. Yollarda bozulmalar oluyor sel olduğu zaman. Alt yapıyı güzel yapsınlar. Biz yağmur sularını evimizin içinde istemiyoruz. Çok zor durumdayım” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.