Basim kod adlı DEAŞ’lı terörist İstanbul’da yakalandı!

Öldürülen DEAŞ lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin sağ kolu olarak bilinen Basim kod adlı terörist MİT ve polis tarafından yürütülen ortak operasyonla İstanbul'da yakalandı.
Takip et
Basim kod adlı DEAŞ’lı terörist İstanbul’da yakalandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üst düzey güvenlik yetkililerine dayandırılan bilgilere göre, aşırı uç radikal terör örgütü DEAŞ’a yönelik MİT ve İstanbul Terörle Mücadele Polisi tarafından kritik bir operasyona daha imza atıldı. Ataşehir’de gerçekleştirilen operasyonla DEAŞ lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin en çok güvendiği kilit adlar arasında yer verilen ve örgütün sözde “askeri yapılanması”nın başında bulunan ‘Basim’ kod isimli Afganistanlı terörist yakalandı.

DEAŞ LİDERİ BAĞDADİ’Yİ ‘GÜVENLİ BÖLGEYE’ TAŞIYAN İSİM

2019 senesinde ABD Güçlerince Suriye’nin kuzeyindeki İdlib şehrine bağlı Barisha köyünde gerçekleştirilen operasyonda ölü olarak ele geçirilen örgütün Irak asıllı lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin DEAŞ içinde en çok güvendiği adlar arasında gösterilen ve örgüt elebaşının Irak’tan Suriye’ye geçişinde ve Suriye’de yeraltına inerek ‘güvenli bölgelerde’ gizlenmesinde kritik rol üstlenen A.S.İ.M. isimli Afganistan uyruklu teröristin, 3 sene önce başlayan örgütteki çözülmelerin sonrasında Türkiye’ye sızdığı tespit edildi. Suriye’den itibaren MİT’in radarında bulunan DEAŞ’lı teröristin, sınır hattından Türkiye’ye geçiş yaptığı belirlendi.

MİT, ÖRGÜTÜN SÖZDE ‘EMİRİ’Nİ ADIM ADIM İZLEDİ

Güvenlik servislerinin yakın takibindeki A.S.İ.M. isimli DEAŞ’ın sözde ‘Askeri Yapılanma ve Silahlı Eğitim Emiri’nin, ilk olarak 2014 senesinden bu yana birçok zincirleme eylemden sorumlu tutulduğu Suriye’den Türkiye’ye geçtiği, sonrasında da sahte pasaport ve kimlikle İstanbul’a kadar geldiği öğrenildi. MİT görevlilerince yakın takibe alınan ve her hareket yetenek izlenen terörist için çember daraltıldı. Afganistanlı olduğu iddia edilen, fakat güvenlik birimlerince Tacikistan kökenli olduğu değerlendirilen DEAŞ’ın sözde ‘askeri yapılanma emiri’, İstanbul Ataşehir’de saklanıyordu. Hücre sorumlusunun saklandığı ev, güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından günlerce izlemeye alınırken, Türkiye’de kimlerle irtibat kurduğu didik didik araştırıldı. Yapılan teknik ve fiziki takibin sonrasında teröristin saklandığı adres ve irtibatları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine aktarıldı. Operasyonun geri kalan kısmı emniyet kuvvetlerine devredilirken, MİT’in aktardığı bilgiler ışığında harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, Ataşehir’de bir apartman dairesinde saklandığı tespit edilen şüpheli için adrese operasyon için hazırlık yaptı. Evde herhangi bir patlayıcı olma olasılığı göz önünde bulundurularak, çevre güvenliğine karşı tüm riskler değerlendirildi. Teröristin dışarıya çıkması beklendi. 28 Nisan akşamı evden çıkınca hemen baskın düzenlendi. Operasyonda, El-Bağdadi’nin en güvendiği adlar arasında yer verilen örgütün kilit ismi, Ataşehir’de saklandığı apartman dairesinden çıktıktan kısa bir müddet sonra yakalanarak gözaltına alındı. Yakalandığında üstünde başkası ismine düzenlenmiş sahte kimlik ve pasaport çıkan örgüt mensubunun, o tarihlerde hem Bağdadi’nin en yakınındaki isim olduğu, hem de Suriye’de örgütün sözde ‘Askeri Emir’ seviyesinde DEAŞ mensuplarına silahlı eğitim verdiği kaydedildi.

DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI SURİYE’DE PEK ÇOK KANLI SALDIRININ İÇİNDE YER ALMIŞ

Hiyerarşi içinde DEAŞ’ın tepe yönteminde bulunan ‘Karar Organı’ konumundaki sözde üst düzey ‘emirler’ ile ortak hareket eden ve örgütün silahlı faaliyetlerinin çoğunda imzası bulunan A.S.İ.M.’nin, Suriye ve Irak gibi çatışmalı bölgelerde 2014 senesinden bu yana pek çok eylemin planlayıcısı olduğu ifade edildi. Bir dönem DEAŞ’ın Suriye’de fiili ‘başkent’ ilan edip hakimiyet kurduğu Rakka başta olmak üzere, Deyrizor ve Humus gibi bölgelerde uzunca süre örgüt saflarında faaliyet gösteren Afganistanlı teröristin, kırsal ve şehir yapılanmalarındaki DEAŞ kadrolarına silahlı eğitim verdiği aktarıldı. Örgütte sözde ‘askeri yapılanma emiri’ düzeyinde faaliyet yürüten ve öldürülen DEAŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Suriye’de yer altına inmesinde ve ‘güvenli bölgelere’ geçişinde de rol aldığı istihbarat raporlarına yansıyan A.S.İ.M.’nin, hâlihazırda çatışma bölgelerindeki radikal akımlarla irtibatını sürdürdüğü bildirildi.

İNFAZLARDA KULLANILAN ELİ KILIÇLI FOTOĞRAFLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

MİT ve Emniyet raporlarına yansıyan ayrıntılar arasında, savaş bölgelerinde düzenlenen infazlarda sıkça rastlanan kılıçla fotoğrafı da yer verilen hücre sorumlusu, gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine getirildi. Şüpheliden ele geçirilen cep telefonu, telefondan çıkan kırsalda elinde salladığı kılıçla çekilmiş fotoğraflar ve dijital materyallere, araştırılmak üzere el konuldu. Örgüt sorumlusunun cep telefonu ve öbür dijitallerindeki mesaj trafiği de mercek altına alındı.

OTOGARI KANA BULAMAYA ÇALIŞAN PKK ÜYELERİYLE AYNI GÜN YAKALANMASI DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan, DEAŞ’lı terörist ile İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilo plastik patlayıcıyla zincirleme bombalı saldırı hazırlığındayken emniyet kuvvetleri tarafından çökertilen bölücü terör örgütü PKK mensuplarının aynı tarihte yakalanması dikkat çekici bir detay olarak göze çarptı. PKK’lı teröristler 28 Nisan Çarşamba günü öğleden sonra 15:21 sıralarında etkisiz hale getirilirken, radikal terör örgütü DEAŞ’a üye Afganistan uyruklu A.S.İ.M. ise aynı tarihin akşamında Ataşehir’de yakalanmıştı.

Terör örgütleri DEAŞ ve PKK/KCK mensuplarının TEM Şube’deki sorguları sürerken, İstanbul polisinin terörle mücadele operasyonları kesintisiz devam ediyor.

Öbür yandan Terörle Mücadele Şubesindeki sorgusu tamamlanan DEAŞ’lı teröristin, bugün adli makamlara sevk edilmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.