adplus-dvertising

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: ‘Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken hastanelerde de hatırlatma dozu yoğunluğu meydana geliyor. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Vaziyet Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Misafir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Her iki hastanemizde de talep arttı. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş yoğun alaka gösteriyor, poliklinik sayımızı arttırdık. Bu hastalığın öldürme riski, ağır geçirme riski var, basit tedbirleri elden bıra
Takip et
Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: ‘Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Covid-19 ile mücadelede son günlerde vaka sayılarında yükseliş meydana gelirken, Sağlık Bakanlığı tarafından 50 yaş üstüyle risk grubundakiler ve son aşıları üstünden 6 ay geçen kişiler için hatırlatma dozu tanımlandığı duyurulmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vaka sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken, uyarıların sonrasında çok sayıda vatandaş hastanelerde aşı yoğunluk yarattı. Bu çerçevede Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız yahut Alo 182 üstünden aşı randevusu alan vatandaşlar Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Vaziyet Hastanesi’ne geldi. Kimi tekerlekli sandalyede gelen vatandaşlar randevu saatlerinin gelmesiyle aşılarını oldu. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Vaziyet Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Misafir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş da salgın ve aşılama süreçlerine ilişkin bilgi verdi.

“Her iki hastanemizde de talep arttı”

Covid-19 vakalarında yaşanan yükselişe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Vaziyet Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Misafir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Bayramdan 1-2 hafta önce kıpırdanma ve yükselmeler başladı. Zaten bunu çevremize baktığımızda hepimiz fark ediyoruz. Bunların az bir kısmı hastaneye yatmak için geliyor, yine de oldukça az bir kısmı da yoğun bakım için geliyor. 6’ncı dalga öncesi özellikle birinci ikinci dalgalara bu benzemiyor. Benzememesinin birkaç sebebi var; birincisi virüsün mutasyon geçirmesi, ikinci nedeni de aşılamanın çok iyi bir biçimde yapılması. Toplumun büyük bir kısmı aktif bağışıklık da geçirdi, pasif bağışıklık yapılarak aşılama da olunca toplumun ortalama yüzde 60-70 kesimi bağışık olarak gözüküyor. Dolayısıyla bu da hastalığın daha hafif geçmesini sağlıyor. Her iki hastanemizde de talep arttı, zaten biz bunu daha önce de gördük. Bakanlık aşılamayı açtığı zaman ilk etapta çok yoğun bir talep oluyor. Aşı hatırlatma dozu olarak bu tehlikeyi sisteme hatırlatıyor. Aşının zamanını çok geçirenler özellikle 1 senesi bulmuşsa bana göre aşı mutlaka olması gerekir. Ben her zaman şunu diyorum; aşı insanlık tarihinde en fazla yaşam kurtaran bir buluştur. Aşıdan korkmamak gerekir, nasıl influenza aşıları her yıl ya da belirli periyodlarla tekrarlanıyorsa bu aşı da böyle” dedi.

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: ‘Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık’

“Önlemi elden bırakmasınlar”

Vatandaşların Turkovac tercihine yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Adaş, “Yerli aşıyı çok rahat olabilirler. Zaten yapılan incelemelerde da yerli aşının koruyuculuğu yüzde 90’ın üstünde. Hatta son yapılan incelemede yerli aşının benzer biçimde üretilen Sinovac aşısından daha etkin olduğu bulunmuştur. Belirli bir yaştan sonra özellikle risk artıyor. Yaş ne kadar ilerlerse savunma hücrelerimizin etkinliği, savaşması da o kadar azalıyor. Bu kişilerin aynı zamanda ek hastalıkları olma riski de artıyor, sayın Bakan o yüzden ısrarla 50 yaşın üstü için bunu belirtiyor. Kalabalık bir araca biniyorsunuz otobüs gibi mesela yani sizi çok çok rahatsız etmiyorsa maskenizi takın, ben hastanede maskesiz dolaşmıyorum. Zaten hastanede takılması gerekir ama bakıyorum bunu da gevşetenler var. Eskiden ben nezleyim yaklaşma derdik, en basit taktik; aman tokalaşmayalım, öpüşmeyelim, nezleyim, gribim derdik. Dolayısıyla lütfen bunlara dikkat etsinler. Kapalı bir ortam varsa, havalandırması, sirkülasyonu tam yeterli değilse ki kişiler bunu anlar, bilir orada önlemi elden bırakmasınlar” şeklinde konuştu.

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: ‘Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık’

“Yoğunluk üstüne aşılama poliklinik sayımızı artırdık”

Omicron varyantında hastalığın hafif biçimde seyretmesinin önlemleri bırakmaya neden olmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Adaş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu hastalığın yine öldürme riski, ağır geçirme riski var yok değil, o sebeple basit tedbirleri elden bırakmasınlar. Özellikle kapalı, kalabalık ortamda buna çok dikkat etsinler. 6’ncı dalga gelmeden önce biz iki basamaklı sayılara inmiştik. Yatan hasta sayımız 10-15 civarındaydı. Aşılama mühim, vatandaşlarımız gelsinler. Biz burada haftanın 7 günü hizmet veriyoruz. Çok rahat randevusunu alabilir, aşısını olabilirler. Sadi Misafir’ta öyle, öbür devlet hastanelerinde de öyle lütfen ihmal etmesinler. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş yoğun alaka gösteriyor. Biz o sebeple gelen yoğunluk üstüne aşılama poliklinik sayımızı artırdık. Cumartesi, pazar da yapıyoruz vatandaş çok rahat gelebilir. Lütfen hatırlatma dozunu olsunlar, basit bir şey 20-30 dakikalık bir zaman harcayacaklar ama uzunca bir müddet rahat edecekler. Test sayımız da arttı, her iki hastanemizde de test yapılmaktadır”

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: ‘Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık’

“İnsanlar vakalar çoğalınca aşıya koşuyorlar”

Aşı olmaya gelen vatandaşlardan 52 yaşındaki Hülya Koşar, “Aşı için geldim, beşinci aşım daha önceden dört adet daha yaptırmıştım. Asla aşı koşul çünkü gene covid patladı. Aşı çok büyük koruyucu bizim için, çok büyük bir nimet, aşı olmazsa bu hastalıktan kurtulma şansınız çok zayıf ve daha ağır atlatıyorsunuz. O ağrılı süreci çekmemek için bence asla aşı olmaları gerekiyor. İnsanlar aşıdan sonra covid de azaldığı için çok gevşedi, maskeler kalktı, hiç dikkat edilmiyor. Zaten bu dikkatsizlikten dolayı vakalar çoğaldı. Biraz daha dikkatli olursak steril bir ortamda değilsek muhakkak maske kullanılması gerekiyor. İnsanlar aşı olmuyorlar, vakalar çoğalınca koşuyorlar, esasında bunu daha önce yapmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Tekerlekli sandalyeyle gelip aşımı oldum, herkese tavsiye ediyorum”

Aşı olmaya tekerlekli sandalye ile gelen 87 yaşındaki Beyhan Sabahat Tomakan, “87’ye girdim aşı oluyoruz çünkü bu bizim için çok mühim sağlık, sıhhat için herkesin de olmasını arzu ediyorum. Ben bugün beşinci aşımı oldum, bunlar bizim için çok yararlı şeyler. Aşıdan sonra hastalık gelse bile hafif atlatıyorsunuz. Aşıları olduktan sonra ailecek geçirdik, gayet rahat geçirdik. Ben tekerlekli sandalyeyle hastaneye gelip aşımı oldum, herkese de bunu tavsiye ediyorum” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.