adplus-dvertising

Başbağlar Katliamıyla ilgili 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 sene önce 33 sivilin teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı ile alakalı 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Soruşturma aşamasında 1’i adli kontrol koşuluyla serbest bırakılan ve 20’si hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıkların ilk duruşması 17 Ekim’de görülecek.
Takip et
Başbağlar Katliamıyla ilgili 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kemaliye Başbağlar’da 29 sene önce 33 sivilin teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı ile alakalı 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te PKK’lı teröristlerce 33 sivilin şehit edilmesi olayıyla alakalı terör örgütü PKK/KCK mensubu oldukları belirlenen 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirildi.

Mahkeme, katliamda sorumluluğu bulunan ve terör örgütü PKK/KCK mensubu oldukları belirlenen A.Ç, A.T, C.Ş, D.K, D.S, H.Y, İ.H.A, İ.T.Y, M.İ, M.D, M.A, N.Ö, S.Ö, E.M, E.K, F.Y, H.S, H.A, S.T, Ş.Ö. ve Ü.B. hakkında “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını, devlet idaresinden ayırmaya çalışmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianameyi kabul etti.
Başbağlar köyünde PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda kullanılan silahların kriminal incelemesiyle alakalı bilgiler ve tanık ifadelerinin yer verildiği iddianamede, daha önce birçok farklı eylemlere katılmış terörü örgütü üyelerinin da ifadeleri yer alıyor.

Soruşturma aşamasında 1’i adli kontrol koşuluyla serbest bırakılan ve 20’si hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıkların ilk duruşması 17 Ekim’de görülecek.

Başbağlar’da neler oldu

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı, kente 150 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünü 5 Temmuz 1993’te basıp bir saatten uzun bir müddet PKK propagandası yapan bir grup daha sonra 28 erkeği kurşuna dizdi.
Aralarında kadınların da olduğu 5 kişi de sığındıkları evlerin ateşe verilmesiyle yakılarak öldürüldü. Köydeki evlerin büyük bölümü, köy okulu, köy camisi ve halkevi de ateşe verildi. Saldırı sırasında, köyün telefon ve elektrik hatları da kesildi. Olay, komşu köydekilerin haber vermesiyle gün yüzüne çıktı.

Başbağlar köylüleri katliamla alakalı ne demişti

Gece gerçekleştirilen baskından sonra konuşan köyün muhtarı Ali Akarpınar şunları belirtmişti:
“Teröristler önce bölücü içerikli propaganda yaptılar ve asla kimseye zarar vermeyeceklerini söylediler. Köyümüze ilk defa teröristler geldiği için olayın nereye varacağını tahmin edemiyorduk. Zira köyün dışında topladıkları insanların hepsi silahsızdı ve onlara karşı yapabilecekleri bir şey yoktu. Bunun için de bunların bir an önce gitmelerini bekliyorduk.

“Köy halkını kurbanlık koyunlar gibi dizen teröristler daha sonra üstümüze kurşun yağdırmaya başladılar. Bir yandan da tüm köyümüz alev alev yanıyordu.”
Başbağlar muhtarı, katliamdan kurtulanların da kurşunlandığını anlattı.
Köyde tesadüfen kurşunlardan kaçan 60 yaşındaki Hakkı Keskin de bütün erkekleri köy meydanında topladıklarını ve silahla taradıklarını, kendisinin de kaçarak kurtulduğunu anlatmıştı. Keskin, PKK’lıların topladığı kadınlara şu konuşmayı yaptığını aktarıyordu:
“Siz Sivas’ta Kürt halkının temsilcilerini katlettiniz. Biz de sizin erkeklerinizi cezalandıracağız. 1938’de Dersim’de yaptığınız katliamların hesabını da soracağız. Tüm erkeklerinizi öldürüyoruz.”
PKK lideri Abdullah Öcalan, 15 Şubat 1999’da Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye teslim edilmişti. Öcalan Haziran 1999’da İmralı’da yargılanırken, Başbağlar’daki baskından haberi olmadığını belirtti.
Öcalan’a göre köyde yaşananların sorumlusu, “Doktor Baran” kod isimli bir PKK sorumlusuydu.
Dönemin Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu da katliamın PKK tarafından gerçekleştirildiğini, örgüt mensuplarının baskın sırasında bildiri dağıttıklarını anlattı.

Recep Yazıcıoğlu bildiride şu ifadelerin yer aldığını belirtmişti:

“Sivas olaylarının ve orada katledilen vatandaşların kanı yerde kalmayacaktır. Onların öcünü aldık. Almaya devam edeceğiz.”

Başbağlar Katliamı’ndan yaralı kurtulan muhtar Ali Akarpınar saldırının faillerinin bulunamamasına tepkili.
Ali Akarpınar geçtiğimiz senelerde sürece dair şunları belirtmişti:
“Başbağlar adalet arıyor. Çalmadığımız kapı, gitmediğimiz makam kalmadı ama bu güne kadar netice alamadık. 1994 senesinde Devlet Güvenlik Mahkemesinde (DGM) başlayan davanın 4 duruşması Erzincan, 24 duruşması İzmir DGM’de görüşüldü.

“1998 senesinde Başbağlar olayı takipsizlikle kapandı. Daha sonra sivil ve yargı önünde bir çok denemelerimiz oldu. 2013 senesinde 23. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonuna da davamızı anlattık. Oradan da netice alamadık.

“Devlet Denetleme Kurulu’na elimizdeki bilgi, belge ve dokümanlarla gidip yedi saat açıklama yaptık. Dava dosyası Sivas olayı ile birleştirildi fakat Sivas olayıyla alakalı rapor hazırlandı, Başbağlar ile alakalı hazırlanmadı.

“O dosya içinde Başbağlar’a tek satır yer verilmedi. Sivas olaylarının intikamının alınması maksadıyla Başbağlar Katliamının yapıldığına ilişkin buraya bir bildiri bırakılmıştı. Buna karşın maalesef Başbağlar olayı görünmez oldu.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.