adplus-dvertising

Bartın’daki maden patlamasında şehit olan madencilerin isimleri

TTK Amasra İşletmesi’ndeki dün akşam 18.15 saatlerinde meydana gelen patlamada 28 işçi hayatını kaybederken, çok sayıda işçi de yaralandı. Patlamanın ardından yetkililer son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu hayatını kaybeden madencilerin isimlerini de açıkladı. Bartın maden kazasında kaç kişi öldü? İşte maden ocağında ölenlerin isimleri…
Takip et
Bartın’daki maden patlamasında şehit olan madencilerin isimleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde saat 18.45 sıralarında yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kazayla ilgili başlatılan soruşturmada 3 savcı görevlendirildi. Bölge illerde çok sayıda takviye ekipler olay yerine yönlendirilirken, herhangi bir iletişim kesintisi yaşanmadığı aktarıldı. Maden ocağında patlama nedeniyle Başkan Erdoğan’ın talimatıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve İçişleri Bakanı Soylu olay yerine ulaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Amasra’daki maden kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu yaptığı açıklamada 28 madencimizin şehit olduğunu ve isimlerini açıkladı.

Bartın Valiliği olaya ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

“Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlanmıştır.”

Bartın’daki maden patlamasında şehit olan madencilerin isimleri

BAKAN SOYLU ŞEHİTLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin son durumu açıkladı. Soylu, “Dün akşam saat 18 15 sularında malesef bulunduğumuz alandaki işletmede büyük bir patlama meydana geldi ve ardından hem Bartın Valimiz hem sayın milletvekilimiz, kaymakamımız ve buradaki tüm arkadaşlarımız belediye başkanımız buraya intikal ettiler. O andan itibaren de işletmenin yöneticileriyle beraber tüm Türkiye burada nasıl bir patlama olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu duymaya başladı. Başımız sağolsun. Ülkemizin başı sağolsun, geçmiş olsun. Bartın’ımıza geçmiş olsun ve tüm madencilerimize geçmiş olsun, başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İlk açıklamalarımızda bu vardıyalarımızda 110 madencimizin çalıştığını ifade etmiştik. Aynı zamanda kritik yerde 49 madencimizin çalıştığını söylemiştik. Ve ardından da burada bütün kurumlarımızın ortak çalışmasıyla gelişmeleri sizle paylaşmıştık. Şimdi de son durumu paylaşmak için karşınızdayız.

110 vardiya çalışanımızdan 28 madenci kardeşimiz şehit oldu. Allah rahmet eylesin. 6’sı Sağlık Bakanlı’ğının ambulans uçaklarıyla birlikte İstanbul’da Şehir Hastanesi’ne götürüldü. Yaralı bir şekilde orada tedavi görüyor. 3’ü Bartın Devlet Hastanesi, 2’si özel hastanede olmak üzere 5’İ Bartın’da tedavi görüyor. 11 kardeşimizde hayati durumlarıyla ilgili herhangi bir risk olmadığını sağlık birimlerimiz, sağlık müdürümüz, başhekimlerimiz bize ilettiler.

Bizde hastanelere gittiğimizde bu değerlendirmeleri kendilerinden aldık. Bu patlamadan hemen sonra sağ çıkan artı kurtarılan 58 madencimiz şu anda aşağıda değerlendirdiğimiz arama kurtarma çalışmalarıyla kurtarılmaya çalışılan 15 madencimiz olayın olduğu ilk saatten itibaren gerek Enerji Bakanlığı’nın tüm ekipleri ülkemizin bir çok noktasından gerek buradaki hemen varolan müdahale eden ekipleri anında arama kurtarma çalışmalarına başladılar. Sağlık Bakanlığı’nın bütün ekipleri UMKE, AFAD ve bütün kurumlarımızın ekipleri buradaydılar. Bütün arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Ben size vefat eden 26 kardeşlerimizin isimlerini de söyleyeceğim.

Şehit olan kardeşlerimiz;

Ali Doğru

Aziz Köse

Berkay Pınarcıoğlu

Emrah Kaval

Enes Aydın

Ercan Akdeniz

Fikret Kansız

Gökhan Mercan

Murat Ergin

Rahman Özçelik

Ramazan Özer

Selçuk Ayvas

,Serkan Nakaş

Şuhayip Okul

Genel Saygın

Mehmet Kara

Yasin Bulut

Sabri Akdere

Murat Özkan

Serhat Kahraman

Suat Demirkıran

Yasin Çelik

Gürdal Serenli

Orhan Altun

Emrah Kaya

Rıdvan Acet

Şehitlerimize Cenab-ı Allahtan rahmet diliyoruz. Ailelerine sabır diliyoruz. Aşağıda göçük altında arama kurtarma esnasında şu anda kurtarılmayı bekleyen ailelere de sabır diliyoruz. Ve bütün milletimize de başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Allah rahmet eylesin. Büyük bir üzüntü içerisinde olduğumuzu söylemek isterim. Allah bu tip olaylarla bizi bir daha karşı karşıya bırakmasın. inşallah arama kurtarma çalışmalarında umutlu bir haber arkadaşlarımızdan bekliyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.