adplus-dvertising

Bartın’da koronavirüse yakalanan memura disiplin işlemi yapılacak!

BARTIN Valiliği koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir karar aldı. Karara göre il genelinde koronavirüse yakalanan kamu kurum ve kuruluşları çalışanları hakkında inceleme başlatılacak. Hastalığın bulaşmasıyla ilgili geçerli bir seçenek bulunamaması halinde ise disiplin işlemi gerçekleştirilecek.
Takip et
Bartın’da koronavirüse yakalanan memura disiplin işlemi yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bartın İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, 21 Nisan tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarına resmi bir yazı göndererek, “Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, salgının bulaşmasını engellenmesinde yetersiz kalındığı görülmektedir” diye alınan kararı açıkladı. O kararlardan biri tepki çekti. Buna göre, koronavirüse yakalanan kamu çalışanı önce sorgulanacak sonrasında da disiplin cezası verilecek.

İl Salgın Denetim Merkezi Başkanı olan Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş’ın imzasının bulunduğu resmi yazıda şu ifadeleri kullanıldı:

Gerekçesi yeterli görülmeyene disiplin cezası

“Salgının bulaşmasını engellemek maksadıyla çalışan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bütün amir, memur ve işçi kadrosunda görev yapan personelin herhangi bir biçimde temaslı ya da pozitif olmaları vaziyetinde, Genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis kararları uyarınca sorumlu sayıldığından, temaslı ya da pozitif etkilenen bu kişilerin temaslı ya da pozitif olma sebepleri kurum amirleri tarafından mutlaka sorgulanacaktır. Yapılan inceleme yahut soruşturmada gerekçeleri yeterli görülmeyen personel ile ilgili kurum amirlerince disiplin işlemi yapılacaktır.”

Bartın’da koronavirüse yakalanan memura disiplin işlemi yapılacak!

Valiliğin ‘disiplin cezası’ kararı tepki çekti

Valiliğin aldığı karara tepki gösteren Bartın Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Bora, şehirde kurumların pandemi döneminde yeterli tedbirleri almadığını ileri sürerek, “Öğretmenlere ve kamu çalışanlarına aşı yapılmamış, uzaktan çalışma uygulamalarına geçilmemiş, bütün okullar 2 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime açılmış ve pandemiye davetiye çıkarılmıştır. Lüzumlu tedbirler alınmadığı için Bartın’da pandemi hızla yayılmıştır” şeklinde konuştu.

‘Vali yardımcısı personeli tehdit ediyor’

Sağlık Bakanlığının da, doktorlardan korona olduklarında, bunu meslek hastalığı sayılabilmesi için hastanede yakalanmış olmasını kanıtlamasını istendiğini vurgulayan Bora sözlerini şu şekilde sürdürdü:

– Bartın Vali yardımcısı da kamu çalışanlarını ve öğretmenleri covid-19 olması halinde disiplin cezasıyla tehdit etmektedir. Söz konusu yazı kamu yönetimi ve eğitim yönetimi açısından hiçbir bilimsel veriye ve usule uymamaktadır. Kamu çalışanlarına yasal olarak herhangi bir sorumluluk getirmemektedir.

– Bu tehdit ülkemizde son zamanlarda gördüğümüz meydana gelen baskıcı, ben yaptım olducu ve kanun tanımazcı bir anlayışın yerel tezahürüdür. Neden hasta oldun? O zaman disiplin cezası alacaksın demek yasal değildir. Pandemiden halkı sorumlu tutmaktır. Yasal geçerliliği bulunmamaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.