Bartın’da gizemli dik duran kaya! Definecilere göre bu bir işaret

BARTIN’da depreme ve yıldırım düşmesine rağmen dik duran kaya şaşırtıyor. Kimine göre bu kaya bir işaretken bazıları da yatır var diyor.

Kent merkezine 5 kilometreuzaklıktakiKocareisköyünün girişinde bulunan, yaklaşık 4 tonluk kaya, yanlarından ve altından destek almadan başka bir yassı kayanın üzerinde duruyor. İnsanların düşürmek içinuğraştığı kaya sallanıyor, ama devrilmiyor.

Deprem oldu, yıldırım düştü ama…

1968 yılında meydana gelen6.1 büyüklüğündeki deprem ve 16 yıl önce üzerine düşen yıldırıma rağmen ayakta kalan kaya, görenleri şaşırtıyor.

Defineciler işaret olduğuna inanıyor

Geçen yıllarda dik şekilde duran kayanın bir işaret olduğuna inanan defineciler ise kayanın etrafındaki bazı alanları, 1 metre derinliğinde çukurlar açarak arama yaptı.

“Ben tek kendim bile biraz güçlükle kayayı sallıyorum”

Köylülerden Muharrem Ağarmış (59),Biz bu kayanın adını ‘Dikilitaş’ olarak söyledik. Bizim büyüklerimiz burada yatır olduğunu söylerdi. Tabi bu rivayet nedeniyle defineciler de buranın etrafında kazılar yaptı. Bu kayanın hikayesi çok ilginç, biz bu kayayı sallıyoruz ama yıkılmıyor. Ben tek kendimbile biraz güçle kayayı sallıyorum.

“Bu kayamız 1968 yılında Bartın’da yaşanan depremi gördü, yine 16 yıl önce buraya yıldırım düştü. Sonra bu kayayı bazı insanlar görmüş ve yıkabilir miyiz diye gelmişler yaklaşık 10-15 kişi sallamış ama yıkılmamış. Kayanın üzerinde ben küçükken hatırlıyorum, bayan resmi vardı. Ama artık yok. Bu kayayı ilk kez gören insanlar çok şaşırıyor”dedi.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı