Baroların bölünmesiyle ilgili teklif mecliste sunuldu!

AKP'nin baroların bölünmesine yönelik hazırladığı kanun teklifi Meclis'e sunuldu. Teklife göre üye sayısı 5 binden fazla olan yerlerde yeni barolar kurulabilecek. Her baro, Türkiye Barolar Birliği'nde 3 delege ve 1 başkanla temsil edilecek.
Takip et
Baroların bölünmesiyle ilgili teklif mecliste sunuldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Avukatlık Yasası ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Özkan, “An itibarı ile yasa teklifini Meclis’e sunmuş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZKAN’DAN AÇIKLAMA

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan yaptığı açıklamada, “Baro düzenlemesi 28 maddeden oluyor. Son 20 senede artan avukat sayısı ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşmış olması rabıtanın kopmuş olmasına neden olmuştur. Artan sayı avukatların baro irtibatlarını koparmıştır” şeklinde konuştu.

“Titiz bir çalışma yaptık” iddiasında bulunan Özkan, “DDK’nın ve öbür örgütlerin hazırladığı raporları inceledik. Önceki yasa tekliflerini de değerlendirdik. STK’lar, hukuk dernekleri, akademik çalışma yapan akademisyenler ve tüm avukatların görüşlerini aldık. Hukukçu milletvekillerimizle bir araya geldik ve Avukatlık Yasası Meclis Başkanlığı’na sevk ettik” ifadelerini kullandı.

4 ana başlıkta teklifin içeriği ile ilgili bilgi veren AKP’li Özkan, “İstanbul, Ankara ve İzmir için mensup sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 binden fazla avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. 2 bin avukatın bir araya gelerek kuracağı baro 72 ildeki barodan daha büyük olacağı manasına geliyor. Barolar Birliği delagasyonunda yeni bir düzenleme getiriyoruz. Her baro TBB Genel Kurulu’nda 3 delege ve 1 başkanla temsil edecek. Mensup sayısı çok olan illerde her 5 binde 1 delagasyonda temsil olanağı sağlıyoruz. Baro organlarının seçimini 2 senede bir ekim ayının ilk haftasında genel kurullar, akabinde TBB seçimlerinin de 4 senede bir aralık ayında yapılmasını öngörüyoruz. Hayat tarzı, inancı sebebiyle ayrımcılığa tabi tutulan avukatlar için bir düzenleme yaptık. Avukatların resmi giysisi olarak cübbeyi belirttik” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Dün yapılan kabine toplantısı sonrası açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, baro başkanlarının gerçekleştirdiği protestoya tepki göstermişti. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin, faşizan uygulamalara varan problemler ürettiğini öne süren Erdoğan, “Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlıkları yapmak, yürütme olarak bizim hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis’in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı yaratmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üstünde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konu hakkında yasa teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa zamanda yaşama geçireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.