Barış Pınarı Harekatı Ne Zaman Başlayacak! Açıklama Geldi

ABD ordusunun çekilme kararının ardından açıklama yapan bir Türk yetkili, Barış Pınarı operasyonunun çekilme bittikten sonra başlayacağını açıkladı.

Türkiye, Suriye’nin doğusuna dönük olarak harekat çalışmalarında son alamaya geldi. Operasyon için hazırlıklarını bitiren TSK, yalnızca ‘Ateş’ talimatını bekliyor. ABD’den paylaşılan açıklamada operasyona destek verilmeyeceği bildirilirken ABD zırhlıları sabah saatlerinde Türkiye’ye yakın hudut bölgesinden çekilmeye başladı.

Olay ardından Reuters haber ajansına açıklamalar yapan bir Türk görevli, harekat için Türkiye’nin ABD’nin bölgeden çekilmesini bekleyeceğini açıkladı.

TEL ABYAD VE RESULAYN’DAN ÇEKİLDİLER

Reuters’a açıklamalar yapan ABD’li bir görevli, SDG’yi Türkiye’nin operasyonu esnasında hiçbir yerde savunmayacakları hususunda bilgilendirdiklerini ifade etti. ABD’li görevli, ABD ordusunun Tel Abyad ve Resulayn’daki iki gözlem noktasından çekildiğini de söyledi. Bölgedeki diğer ABD askerlerin yerlerini korudukları kaydedildi. Associated Press haber ajansı da, ABD güçlerinin Tel Abyad’dan çekilme görüntülerini paylaştı.

ABD, SDG’Yİ DESTEKLEMEYECEK

Washington’ın ABD askerlerini çekme kararının ardından New York Times gazetesi ABD-Türkiye hattında olanları derledi. Mesele ile alakalı açıklamalar yapan bazı ABD’li görevliler, “Biz ne Türkiye’ye destek vereceğiz ne de Suriye Demokratik Güçleri’ni destekleyeceğiz” sözlerini kullandı.

Beyaz Saray’ın açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirilerek, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır düşündüğü operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek veya bu operasyona katılmayacak.” denildi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı