adplus-dvertising

Barajsız üniversite sınavında 2. gün

YKS maratonunda ikinci gün Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınavı için adaylar sınav merkezlerine geldi. Dün Temel Yeterlilik Testi’nde ter döken adaylar bugün Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi için sınav salonlarını dolduracak. Alan Yeterlilik Testi saat 10.15’te başladı ve 180 dakika sürecek.
Takip et
Barajsız üniversite sınavında 2. gün
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca aday dün Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) için sınav merkezlerine geldi. YKS maratonunda ikinci gün Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10.15’te başladı. Sınav merkezlerinin kapısı ise 10.00’da kapandı.

Barajsız üniversite sınavında 2. gün

Uzun bir aradan sonra öğrenciler, maskesiz yapılan ve ilk defa bu sene baraj olmadan düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumunda ter dökmeye devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa’da gerçekleştirilen, 2 milyon 56 bin 512 adayın geleceğini belirlemek için yapılan AYT sınavı başladı. Saat 10.15’te başlayan sınav, 180 dakika sürecek.

“Matematik kolaydı fakat Türkçede çok uğraştım”

Saatin 10.00’u geçmesi ile kapılar kapanırken öğrenciler sınava yetişme telaşını yaşadı. Veliler ise çocukları sınavdayken okulun önünde dua ederek onlara yardımcı olmaya çalıştı.

Üniversite adayı Aslıhan Aşkın, hedefinin hukuk fakültesi olduğunu, tercih edeceği üniversiteyi puanına göre tespit edeceğini anlattı. Aşkın, “Ankara yahut İstanbul istiyorum. Dünden biraz daha az heyecanlıyım. Aynı okulda gireceğim için alıştım. Aynı sınıfta giriyorum hatta. Yeteri kadar çalıştığıma inanıyorum. Ama hala yetersiz geliyor. Matematik kolaydı fakat Türkçede o kadar uğraştım ki matematiğe süre yetmedi” derken velisi Sadık Aşkın ise heyecanlı olduğunu söyleyerek, “Bir taraftan da üzülüyorum. Çocukların yaşamını yalnızca bir sınava bağlanması eğitim sistemimizi yargılamamıza yol açıyor. Tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun. Tüm evlatlarımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Barajsız üniversite sınavında 2. gün

Barajsız üniversite sınavında 2. gün

Üniversitede moleküler biyoloji ve genetik bölümünü hedeflediğini anlatan Göktuğ Kunaç, “Bugün daha rahatım. Çünkü daha rahat bir sınav. Süre uzun. Bir de dünün baskısı gitti üstümden. Dün de çok heyecanıydım da bugün daha rahatım. Aynı yerde, aynı sınıfta girmenin etkisi de var. Ankara’dakileri düşüneceğim. Biraz da puana göre. Ankara’da ODTÜ var. Dün iyi geçti” değerlendirmesini yaptı.

“Erken gelinsin”

Sınav saatinden 1,5 saat önce sınav merkezine gelen üniversite adaylarından Ömer Demir, sınavlara erken gelinmesi tavsiyesinde bulunarak şunları belirtti:

“Ana bir hedefim yok yalnızca okumak istediğim birkaç bölüm var. Gastronomi olabilir, sözelden de girebilirim. Alabileceğim en yüksek puana bakıp kendime bölüm seçmeyi düşünüyorum. Dönem boyu baya çalıştım. Erken gelinsin. İnsanın heyecanı olabilir de heyecanlı insan bence uyanır. Neler yaşayacağını merak eder. Akşam uyuyamaz. Dünkü sınav iyiydi ama Türkçenin biraz çelişkili şıkları vardı. Türkçe sınavından çıkan iyi bir net yapmıştır.”

Barajsız üniversite sınavında 2. gün

Üniversite sınavına girecek olan kızını sınav merkezine getiren velilerden Belgin Elveren Aydoğdu ise “Dünden beri mide spazmı geçiriyorum resmen. O kadar ağrılarım var ki stresten. Kızım tüm sene boyunca çok çalıştı. Ona güveniyorum. İnşallah yapacak. Dünküsınav gayet iyi geçmiş. Biraz Türkçeden zorlanmış galiba. Umarım iyi bir netice alır” şeklinde konuştu.

Hem öğrenciler hem de veliler için heyecana neden olan sınav 13.15’te sona erecek. 6 bin 17 binada, 111 bin 531 salonda uygulanan AYT’de 317 bin 765 kişi görev alıyor.

Neticeler 20 Temmuz’da açıklanacak

Yükseköğretim Kurulunun aldığı karara göre bu sene üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından sınava girerek puanı hesaplanmaya hak kazanan bütün adaylar üniversite tercihinde bulunabilecek. Öte yandan, YKS neticeleri, 20 Temmuz’da açıklanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.