Barajlarda Doluluk Oranı Artmaya Devam Ediyor

Son aylarda artan yağışlar ile birlikte, barajlarda ki doluluk oranı artmaya devam ediyor. Türkiye'nin en büyük barajlarından olan Atatürk, Keban ve Karakaya gibi büyük barajlarda doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artış gösterdi.

Sıcak bir yaz mevsimi geçiren Türkiye, yaz ayları boyunca anlık geçişler ve uzun süreli olmak üzere birçok kez yağışlarla dolu bir dönem geçirdi. Bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte de yağışların oranında ciddi artışlar görüldü. Bu artışlar barajlarının doluluk oranlarını ciddi anlamda etkiledi.


Türkiye’nin en büyük barajlarından olan Atatürk Barajı’nda  geçen yıl yüzde 21 olan doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 53,8 oranına yükseldi. Karakaya Barajı’nın doluluk oranı geçen yılın bu döneminde yüzde 25,5 iken şuan için yüzde 69 oranına ulaştı. Bir diğer büyük baraj olan Keban Barajı ise geçen yıla göre yüzde 29’luk bir artışla yüzde 50’den yüzde 79’a çıkan doluluk oranı yaşadı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

arım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada barajlarımızdaki suların yüzde 74’ünün sulama için geri kalan kısmının içme ve enerji amaçlı kullanıldığını belirtti. Bakan Pakdemirli ayrıca, sulama sistemlerinde 2003 yılından sonra yapılan değişikliklerle su tasarrufunda yüzde 60’lık bir tasarruf sağladıklarını açıkladı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı