Bankalar kanser ve kalp krizi hastalarına tedavi olsalar bile kredi vermiyor!

Kanser ve kalp krizini atlatanlara bankaların kredi vermemesi, kredi başvurusu bu sebeple geri çevrilen vatandaşların tepkisine neden oluyor. Bankalar, “Hasta olanlar için yaşam sigortası yapmayız” derken, BDDK, “Her banka kredi ve risk politikasını kendisi belirler” açıklamasını yaptı
Takip et
Bankalar kanser ve kalp krizi hastalarına tedavi olsalar bile kredi vermiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kovid – 19 salgını döneminde oluşan borçlar ve eğitim gibi masraflarını kredi yoluyla çözme girişimleri artarken, kanser ve kalp krizini atlatan binlerce vatandaş bankalardan kredi alamamalarına isyan ediyor.

Miliyet’in haberine göre, hastalığı atlatsalar da bankalardan ‘kredi veremeyiz’ cevabını alan vatandaşlar, TBMM Dilekçe Komisyonu’na yoğun şikayet başvurusu yaptı. Hatta bir vatandaş, üniversitede okuyan çocuklarını masraflarını karşılayabilmek maksadıyla yalnızca 10 bin TL kredi için başvurduğunu, fakat bankadan “Veremeyiz, yaşam sigortası yapamayız, güvenilir kefil getir” cevabını aldığını kaydetti. Vatandaş, kanser hastalığını atlatmasına karşın kredi alamamasının daha yaşarken ölü sayılması manasına geldiğini belirterek, problemin TBMM tarafından çözülmesini istedi. Meclis Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, olayı alakalı banka ve öbür öbür devlet kurum ve kuruluşlarıyla yazışarak aşmaya çalıştı.

CAN YAKAN 5 SORU

Kurumlardan enteresan cevaplar geldi. İlgili banka, kredilerin geri dönüşünün sağlanmasını teminen istenecek teminatlardan birinin yaşam sigortası olduğunu ve bu sigortayı yaparken, “kanser, böbrek yetmezliği ve diyaliz, siroz, kalıcı felç ile kalp” hastalığının olup olmadığına yönelik beş soru yönelttiklerini kaydetti. Bu sorulardan birine ‘evet’ cevabı alınması halinde yaşam sigortası teminatı verilmediğini, kefil gibi başka teminat taktiklerinin devreye sokulduğunu bildirdi.

Bankalar kanser ve kalp krizi hastalarına tedavi olsalar bile kredi vermiyor!

Basiretli tacir yaklaşımı

Türkiye Bankalar Birliği; bankaların ‘basiretli bir tacir gibi davranmak mecburiyetinde olduğunu’ söyleyerek, mevzuat gereği bankaların kredi politikaları ve risk yönetimini belirlemede serbest olduklarını dile getirdi. “Bir banka yaşam sigortası koşulu arayabilir ve bu politika bankanın kendi ticari kararıdır” diyen Bankalar Birliği, kefil istenebileceğini de dile getirdi. Birlik, bankaların kredi politikalarına müdahale edemeyeceklerini, alakalı banka için herhangi bir işlem yapamayacaklarını kaydetti.

Bakanlık: Yetkimiz yok

Ticaret Bakanlığı ise problemin kredi sözleşmesinin imzalanmasından önceki süreçleri içerdiği için görev ve yetkileri kapsamında olmadığını bildirdi. Ticaret Bakanlığı, bireysel kredilerle alakalı konunun, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bankalar kanser ve kalp krizi hastalarına tedavi olsalar bile kredi vermiyor!

BDDK: Kendileri belirler

BDDK ise bankaların kredi verme ve teminatları konusunda herhangi bir aracılık görevinin bulunmadığını, finans kurumlarının banka – müşteri ilişkileri çerçevesinde kredi isteklerini sonuçlandırdıklarını kaydetti. İlgili banka nezdinde bir işlem yapmalarının sözkonusu olmadığına dikkat çeken BDDK, “Bankalar kredi kullandırılması ve/yahut kredi kartı tahsis edilmesi hususunda risk politikalarını kendileri belirlemektedir” şeklinde konuştu.

Hazine: Sigorta yapmama hakkı

Hazine ve Maliye Bakanlığı da şikayetlerin araştırıldığını kaydederek, “İnceleme sonucunda; kredi bağlantılı yaşam sigortalarında risk değerlendirmesi yapıldığı, kanser, böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz, siroz, inme ve kalp (stent ve anjiyo hariç) hastalıklarından en az birine maruz kalan kişiler için sigorta kabulü yapılamadığı belirlenmiştir” şeklinde konuştu. Bakanlık, ‘kurumların sigorta yapmama hakkı bulunduğuna’ işaret etti.

Bankalar kanser ve kalp krizi hastalarına tedavi olsalar bile kredi vermiyor!

Birlik: Sigortacılığa ters

Türkiye Sigortalar Birliği, alakalı kurumların, riskin yüksek olduğu vaziyetlerde sigorta poliçesi yapmayı kabul etmeyebileceğini vurguladı.

Sözkonusu hastalıkların TÜİK’in ölüm sebebi istatistiklerinde ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Birlik, “Sigorta firmalarının karşılayamayacaklarını düşündükleri yükümlülüklerin altına girmesi, sigortacılığın temeline ters düşer” açıklamasını yaptı.

Satır: İnsani değil

Dilekçe Komisyonu, gelen cevaplar doğrultusunda vatandaşlara bu aşamada yapılacak bir şey olmadığını iletirken, Komisyon Başkanı Belma Satır, “Kanserli hastalara tedavisi bitmiş olsa bile bankaların sigorta yapmamasından dolayı kredi verilmiyor. Yalnızca kanser değil; kalp, birkaç hastalık daha var. Bu çok insani değil, her şey para değil” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.