Bank of England ve negatif faiz seçenekleri

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün faiz oranlarını %0.1’de ve tahvil alım programını 895 milyar GBP seviyesinde tuttu. (Tera Yatırım)
Takip et
Bank of England ve negatif faiz seçenekleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün faiz oranlarını %0.1’de ve tahvil alım programını 895 milyar GBP seviyesinde tuttu. Birkaç üye, negatif faiz üzerindeki ilgilerini daha önce belirtmiş olsa da, MPC faiz kararını oy birliğiyle aldı. Bununla beraber, negatif faizler için fizibilite çalışması yürüten BOE, bankaların negatif faiz oranlarının uygulamaya konması durumunda hazırlanmalarının altı ay süreceğini açıkladı. Bu, politikada keskin bir değişiklik anlamına gelmediği gibi bankaların sermaye koşullarını negatif faizlere uydurmaları için bir uyarı niteliği taşıyor.

Bütün ana ekonomiler gibi, İngiltere açısından da resim belirsiz olmakla beraber salgın etkilerinden korunmaya yarayan önlemler geçerliliğini koruyor. Yani aslında, yeni politika hamleleri hanehalkları, işletmeler ve finans piyasalarının vereceği tepkilere bağlı görünüyor. Negatif faiz oranları, bundan önce genelde kaçınılan bir konu oldu. Genel olarak, MPC üyeleri negatif oranların yarardan çok zarar vereceğine inanıyor ve şimdiye kadar bu yolu seçmeyi reddetti.

GSYİH’nın 2021’de virüs öncesi seviyelere hızla toparlanması ve ilkbaharda enflasyonun %2 hedefine doğru oldukça keskin bir şekilde yükselmesi bekleniyor. Bununla birlikte BoE, %2’lik enflasyon hedefinin sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi konusunda önemli ilerleme kaydedildiğine dair net kanıtlar olana kadar en azından para politikasını sıkılaştırma niyetinde olmadığını açıkladı. Büyük merkez bankalarının sıkılaşma yoluna gidebilecekleri bir zemin oluşmasına daha var, hala ek parasal önlemlere ihtiyaç duyabilir. BOE tarafında negatif faiz oranlarının uygulanması ve ECB’nin negatif oranları daha da derinleştirmesi konu olmaya devam edecektir.

Kaynak Tera Yatırım
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.