Bangladeş’te mültecilerin bulunduğu kampta yangın! Çok sayıda ölü var…

Bangladeş’te Arakanlı mültecilerin kaldığı Cox Bazar’daki kampta çıkan yangında en az 15 kişi yaşımını yitirirken, 560 kişi yaralandı, 400 kişiden ise haber alınamıyor. En az 10 bin barınağın kül olduğu kamptaki yangının 45 bin kişinin evsiz kalması manasına geldiğini söyleyen yetkililer, Bangladeş’teki kamplarda daha önce bu şekilde bir yangın yaşanmadığını vurguladı.
Takip et
Bangladeş’te mültecilerin bulunduğu kampta yangın!  Çok sayıda ölü var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Bangladeş Temsilcisi Johannes Van der Klaauw, Cox Bazar’da Balukhali kampında çıkan yangında 15 kişinin yaşamını yitirdiğini, 400 kişiye ise ulaşılamadığını belirtti. Klaauw, yangında 560 kişinin yaralandığına, en az 10 bin barınağın kül olduğuna, bunun en az 45 bin kişinin evsiz kalması manasına geldiğine dikkati çekerek, Bangladeş’teki kamplarda daha önce bu şekilde bir yangın yaşanmadığını vurguladı.

Bangladeş’te mültecilerin bulunduğu kampta yangın!  Çok sayıda ölü var…

“YANGIN ÇOK BÜYÜK VE YIKICI”

Bölgede Birleşmiş Milletler (BM) ekiplerinin çalışma yürüttüğünü dile getiren Klaauw, yangın için “çok büyük ve yıkıcı” ifadesini kullanarak felakette kliniklerin ve dağıtım merkezlerinin de kullanılamaz hale geldiği bilgisini paylaştı.

Johannes Van der Klaauw, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile yangın sonrası yardım çalışmalarını koordine ettiklerini, bu çalışmalarda önceliklerinin en savunmasız vaziyette bulunan kadın ve çocuklar olduğunu kaydetti. Bu arada Bangladeşli yetkililerin, yangının çıkış sebebiyle alakalı soruşturma başlattığı söylendi.

Bangladeş’te mültecilerin bulunduğu kampta yangın!  Çok sayıda ölü var…

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de gerçekleştirilen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı. BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Bangladeş’te mültecilerin bulunduğu kampta yangın!  Çok sayıda ölü var…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.