Baltık Denizi’nde Antik Savaş Gemisi Bulundu!

Baltık Denizi'nde 15. veya 16. yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen bir savaş gemisi bulundu. Geminin sapasağlam günümüze kadar geldiği belirlendi.

Baltık Denizi’nde bütünlüğünü tamamen korumuş halde bir antik savaş gemisi bulundu. Silahları ateşe hazır olan geminin enkazı arkeologları hayrete düşürdü. Bir deniz arkeoloğu olan Rodrigo Pacheco – Ruiz, “500 – 600 yıl öncesine dayanan bir savaş gemisi bulduk. Gemi, neredeyse dün batmış gibi sağlam duruyor” ifadelerini kullandı.


Gemi ilk defa 2009 yılında İsveç Denizcilik İdaresi tarafından su altındaki nesneleri keşfedebilmek için sonar ses dalgaları kullanılarak bulunmuştu. Fakat, o tarihten günümüze hiç incelemeye alınmadı. Ancak Rodrigo ve ekibi tarafından geçtiğimiz ay araştırmalar başladı. Araştırmaya İngiltere Southampton Üniversitesi Denizcilik Arkeoloji Merkezi de destek verdi. Araştırma da su altı robotları kullanıldı ve gemi enkazının detayları ortaya çıktı.

YÜZYILLARDIR HİÇ ZARAR GÖRMEMİŞ

Savaş gemisinin muhtemelen 15. ya da 16. yüzyıldan kaldığı belirlendi. Geminin çevresi yosunlarla çevrili olsa da arkeologlar, gemide hiçbir zarar bulunmadığını söyledi. Geminin direklerinden, gövdesine kadar her yerinin sağlamlığı test edildi ve sorun bulunamadı. Geminin içerisinde ana direğe yaslanmış bir küçük tekne de bulundu. Uzmanlar teknenin mürettebatı nakletmek için kullanıldığını söyledi. Geminin ana güvertesinde mürettebatın kullandığı silahlar da bulundu. Bunun yanında, iki gemi silahının ateşlemeye hazır konumda bulunduğu belirtildi. Araştırma grubunun lideri Rodrigo Pacheco – Ruiz, geminin Baltık Denizi’nin soğuk ve az tuzlu suları nedeniyle çok iyi korunmuş durumda olabileceğini söyledi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı