Balon balığı Resmi Gazete’de! Avlayanlara ücret ödenecek…

Balon balığı avlanma şartları, Balon balığı kaç para? Akdeniz'i kuşatan balon balıkları için alınan avlanma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre avlanan her bir balon balığı için Tarım ve Orman Bakanlığı ücret ödemesi yapacak. Resmi Gazete'de yayımlanan uygulama için bayram sonunda start verilecek.
Takip et
Balon balığı Resmi Gazete’de! Avlayanlara ücret ödenecek…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denizlerimizdeki istilacı türlerle mücadelesi kapsamında en tehlikeli tür olarak görünen zehirli balon balığı alımlarına ilişkin tebliğ hazırlanıyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin özellikle ekolojik etkisinin azaltılması ve mümkün olan en kapsamlı biçimde ekonomiye kazandırılması hususundaki talimatları üstüne başlatılan mücadele kapsamında, balon balıklarının alımına ilişkin hazırlanan tebliğ çıktıktan sonra bayramın sonrasında mayıs ayı içerisinde alım programının başlatılmasını planladıklarını açıkladı.

İlk defa geçen sene, avlanan balıkların kuyrukları kesilerek yapılan alımlarda bu sene balıkçılar tarafından yakalanacak balon balıkları, kuyruk kesimi yapılmadan tümüyle teslim edilecek. Alımlar Akdeniz ve Ege’de görülen 8 türün hepsini da kapsayacak. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Resmi Gazete’de yayımlanan karar ve alınan balıkların ne yapılacağı yönünde bilgiler verdi.

‘TOPLAM 16,5 MİLYON TANE ALIM OLACAK’

Üç sene boyunca her sene en çok görülen benekli balon balığı türünden 500 bin tane, öbür türlerden de 5 milyon olmak üzere senede toplam 5.5 milyon, 3 senede 16,5 milyon balon balığı alımı yapılacağını söyleyen Dr. Altuğ Atalay, çok miktarda alım yapılacağından, kirlilik oluşturmaması için kuyruk kesimi yapılmayacağını ve balıkların tüm olarak alınıp, uygun olanların sanayide kullanılacağını, diğerlerinin ise imha edileceğini kaydetti.

‘İLK HEDEF DENİZLERİ KURTARMAK’

İlk hedefin denizlerimizi bu zararlıdan kurtarmak olduğuna dikkati çeken Altuğ Atalay, ekosistemdeki sucul biyolojik çeşitliliği korumak ve bu balıkların özellikle üreme döneminde avlanıp, yok edilmesini temin etmeyi amaçladıklarını kaydetti. Atalay, deri ve ilaç sanayilerinde kullanımı, kolajen ve jelatin elde edilmesi gibi konuların ise üstünde çalışmalar devam eden ikinci aşamadaki konular olduğunu dile getirdi.

Balon balığı Resmi Gazete’de! Avlayanlara ücret ödenecek…

‘DERİSİNDEN ÇANTA, AYAKKABI, CÜZDAN’

Alım sürecinin işleyişinin nasıl yapılacağı ile ilgili da konuşan Atalay, “Biz bunları alacağız, sonra belirli kurallara uymak koşuluyla ücretsiz sanayiciye vereceğiz. İsteyen ayakkabı sektöründe kullansın, derisini çıkarsın. Çok güzel derisi çıkıyor, en pratik, en rahat uygulayabileceğimiz derisinin kullanımı. Özellikle büyük balığın derisi gayet güzel kullanılabiliyor. Örneğin ayakkabı, çanta, cüzdan yapıldı. Güzel de oluyor ve renklendirilebiliyor. Dolayısıyla büyük türü hemen deri sanayinde kullanılabilecek” şeklinde konuştu.

‘DERİSİ KULLANILAMAYANLAR İMHA EDİLECEK’

Öbür küçük türlerin ise imha edileceğini söyleyen Atalay, yüksek miktarda sönmemiş kireçle karıştırılıp, zehiri de nötralize ederek yahut Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı imha yerlerinde bertaraf etmeyi planladıklarını açıkladı. Geçen sene Antalya, Mersin gibi daha fazla Akdeniz illerini kapsayan alımın bu sene Ege’ye kıyısı olan bütün illerden de yapılacağını anlatan Altuğ Atalay, böyle popülasyon ölçümlerinin de yapılacağı ve mücadeledeki en mühim çalışmalardan birinin de bu olacağını belirtti.

‘BÜTÜN BİLGİLER TOPLANACAK’

Genel Müdür Atalay, “Bu balığın nerede yoğunlaştığı, hangi bölgelerde bulunduğu, hangi av aracıyla daha fazla yakalandığı bunların tamamının incelemesini da yapacağız. Bu sayede bununla mücadele nasıl daha iyi geliştirilir bunların da bilgilerini alacağız. Yani balıkçı bize balığı teslim ettiğinde hangi taktikle, nereden ve saat kaçta yakaladı, hangi av aracını kullandı bu bilgiler alınacak. Mücadelede bize büyük ışık tutacak” şeklinde konuştu.

‘İNSANA SALDIRAN CANLILAR DEĞİL’

Bu balığı denizlerimizden tamamen yok etmenin mümkün olmadığı gerçeğine de işaret eden Atalay, “Biz yalnızca azaltmayı hedefliyoruz. Halkımızda farkındalık da çok yoğun bir biçimde oluştu. Bu balıklar normal koşullarda insana saldıran canlılar değil. Yalnızca gıda olarak tüketildiği zaman ölüme kadar varan hastalanmalara neden oluyor. Lakin istilacı ve yabancı tür oldukları için hiçbir biçimde ekosistemde istemiyoruz. Özellikle ekonomiye kazandırılması esas amacımız olacak. Ondan sonra vatandaş kendisi bu balığı avlayıp kurallara uygun bir biçimde sanayide kullanmayı hedefleyecek” diyerek konuştu.

HANGİ TÜRLER AVLANACAK

Büyük boydaki ve en çok görülen Lagocephalus Sceleratus için 500 bin tane, tanesi 5 TL olarak tespit edildi. Öbür türler Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus lagocephalus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Torquigener flavimaculosus, Torquigener spinosissimus ve Sphoeroides pachygaster türlerinden ise toplam 5 milyon tane, tanesi 50 kuruştan satın alım yapılacak. Üç senelik sürede toplamda 15 milyon TL ödeme yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.