Balıkesir’de Öğretmen Cisimlerin 4. Boyutunu Buldum Dedi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yaşayan Araştırmacı-Yazar ve emekli fen bilgisi öğretmeni Hüseyin Ergül, cismin dördüncü boyutunu bulduğunu iddia etti.

Uzun yıllardır matematik ve fizik kuramları üzerinde araştırmalar yaptığını belirten Ergül, kendisinin keşfettiği ve ‘Köşegen Boyut’ adı verdiği ‘4. boyut’ ile özellikle depremlerde binaların zarar görmesinin önüne geçilebileceğini ve bununla birlikte de can kayıplarının neredeyse sıfıra indirilebileceğini öne sürdü.

Yayınlamış 8 kitabı bulunan Hüseyin Ergül, “Şu ana kadar bildiğimiz bilimsel gerçekler, matematiksel ve geometrik olarak cisimlerin üç boyutunun olduğunu ifade eder. Bunlar; uzunluk, yükseklik ve genişlik olarak adlandırılır. Bu üç boyut, cisimlerin bir köşesinden çıkar. Dördüncü boyut için söylenmiş bir takım kavramlar geçmiş dönemlerde de olmuştur. Ama bunlar yersiz ve gereksizdir. Boyut kavramıyla da uyuşmamaktadır. Mesela, Litvanyalı Matematik Profesörü Hermann Minkowski; zamanı dördüncü boyut olarak göstermiştir. Ama bu tez tutmamıştır. Tutmayacaktır da. Çünkü uzunluk, yükseklik ve genişlik gibi özellikleri taşıyan şey, boyuttur. Ama benim sözünü ettiğim ve ‘Köşegen Boyut’ ismini verdiğim Dördüncü Boyut; uzunluk, yükseklik ve genişlik gibi özellikleri taşıyan bir boyuttur.” ifadelerini kullanarak öne sürdüğü 4. boyut iddiasını savundu.

“SAVUNDUKLARIM NET BİLGİLER”

Savunduklarının net bilgiler olduğunu da söyleyen Ergül, “Ben; cismin dördüncü boyutunu buldum. Ama bundan sonraki çalışmalarımda, maddenin dördüncü boyutunu, hatta maddenin derinliklerinde, molekül ya da atom yapısına ait dördüncü boyutu zaten araştırmaya başladım. Ama bugün için o konuda herhangi bir şey söyleyemiyorum. Ancak, cisimler için dördüncü boyut konusunda rahatlıkla tezlerimi savunabilirim. Savunduklarım son derece net bilgilerdir.” dedi.

“DEPREME DAYANIKLI MİMARİLER İNŞA EDİLEBİLİR”

4. boyut ile depreme dayanıklı mimarilerin inşa edilebileceğini söyleyen Hüseyin Ergül, “Deprem kuvvetlerini; uzunluk, yükseklik ve genişlik boyutlarının üç boyut olarak karşıladığını fark ettim. Ancak benim bulduğum Köşegen Boyut’u da hesaba kattığımızda, örneğin 100 birimlik bir deprem kuvvetine 3.33’lük bir güç düşerken, dördüncü boyutun da bu dirence katıldığında depremin gücü yüzde 25 ‘lik bir birime düşüyor. Deprem kuvvetlerinin yada dalgalarının sönümlendirilmesi için dördüncü boyut fevkalade bir yoldur. Özellikle binaların yapımı sırasında bu metot kullanılabilir. Tabi bunu uygulayacak olan mühendisler, bilim adamları ve uzmanlardır.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı