Balıkesirde Köpek Balığı Tekmeleyen Balıkçıya Ceza!

Balıkesir'e bağlı Erdek ilçesi açıklarında balıkçıların ağına takılan köpek balığını, denize geri bırakılırken tekmeleyen ardından yumruklayan balıkçıya ceza.

Balıkesir’e bağlı Erdek ilçesi açıklarında bir köpek balığı balıkçı teknesinin ağına takıldı. Denize geri bırakılması sırasında köpek balığını tekmeleyip ardından yumruklayan balıkçıya 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari yaptırım uygulandı.


Erdek açıklarında Nurban Reis isimli tekneyle avlanmak için denize açılan balıkçıların ağlarına, yaklaşık 4 metre boyunda,  700 kiloluk köpek balığı takıldı. Balıkçılar, ağlardan kurtardıkları köpek balığını yeniden denize bıraktı. Balıkçılardan biri, köpek balığını tekmeleyip, yumrukladı. O anlar bir balıkçı tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. İnternette paylaşılan görüntüler sosyal medyada tepki topladı.

Çeşitli kişi ve kurumlar ‘hayvana şiddet’ uygulandığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayette bulundu. TUDAV’a gönderilen yazıda şikayetlerin iletildiği Tarım ve Orman Bakanlığı Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü köpek balığına şiddet uygulayan kişiyi tespit etti. Balıkıçıya 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca ‘idari yaptırım’ uygulandığı belirtildi.

NESLİ TEHLİKE ALTINDA

TUDAV tarafından yapılan açıklamada,

“Ülkemizde bir balık türü için 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinin (a) bendinin (bildiğimiz kadarıyla ilk defa) uygulanması sevindiricidir. Ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte, çoğu zaman caydırıcılıktan uzak olan az miktardaki para cezalarının bu tür fiilleri engelleme açısından yeterli olmadığı açıktır. Cezaların en kısa sürede artırılmasını ve balıkçıların bu konuda duyarlı davranmasını bekliyoruz.”

Söz konusu yasanın ilgili maddesinde, “Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır” deniliyor.


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı