Balıkçılara balon balığına uyarısı! Parmağınızı kopartabilir

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Konyaaltı Sahili'nde dalış yaparak balon balıklarını inceledi. Gökoğlu, özellikle balıkçıları uyararak "parmağınızı ağzına götürürseniz kopartır" dedi.
Takip et
Balıkçılara balon balığına uyarısı! Parmağınızı kopartabilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kızıldeniz’den Akdeniz’e ulaşan balık türleri arasında ‘istilacı’ tür olarak da bilinen balon ve aslan balığı popülasyonu son senelerde Antalya açıklarında arttı. Konyaaltı Sahili’nde su altı incelemeleri yapan AÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Mensubu Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, kıyıya yakın alanda deniz dibindeki balon ve aslan balıklarını görüntüledi. Sahile 300 metre uzaklıkta dalış yapan Prof. Dr. Gökoğlu, sayıları her geçen gün artan balon ve aslan balıklarının üreme biyolojisi üstüne çalışma gerçekleştirdi.

Balıkçılara balon balığına uyarısı! Parmağınızı kopartabilir

BALON BALIĞINI ELİYLE BESLEDİ

Yüzgeçlerinde zehirli dikenleri bulunan aslan balıklarını deniz dibinde görüntüleyen Prof. Dr. Gökoğlu, balon balıklarını da eliyle besledi. Son zamanda kıyıya yaklaşan ve balıkçıların oltalarına takılan balon balıklarının üreme biyolojisini araştıran Prof. Dr. Gökoğlu, küçük türdeki balon balıklarına eliyle istiridye yedirdi. Prof. Dr. Gökoğlu, küçük balon balıklarına parmağını uzatarak, ısırmasını da inceledi. Deniz dibinde avucuna balon balığı alan Prof. Dr. Gökoğlu, balığın şişme anını anbean görüntüledi.

BALON BALIĞINA PARMAĞINI ISIRTTI

Sahilde insanların yüzdüğü bölgelerde kıyıya kadar gelen küçük türdeki balon balıklarının ısırarak zarar veremeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, açıktaki balon balıklarının ise balıkçıların oltasındaki yem ya da balıkların peşinden yüzeye kadar geldiğine dikkati çekti. Büyük türdeki balon balıklarının insana saldırmayacağını dile getiren Prof. Dr. Gökoğlu, “Kıyılarımızda 7 tür balon balığı var. Halk arasında son dönemlerde panik havası oluşuyor. Bu 7 türden ikisinin kıyıya kadar geldiğini görüyoruz. Biz zaman zaman dalışlar yapıyoruz. Balon balıkları, aslan balıklarıyla alakalı gözlemde bulunuyoruz. Korkmaya gerek yok. Deniz dibinde elimizi kumun içine gömüp parmağımızı uzattığımızda yem zannedip, ısırıyorlar. Koparacak biçimde değil, fakat küçük acı verecek ısırık biçiminde. Deniz dibinde saldırma olmuyor” diyerek konuştu.

‘OLTAYLA BALIK TUTANLARIN DİKKAT ETMESİ LAZIM’

Son zamanlarda balon balığının balıkçıların oltasına takılmasını değerlendiren Prof. Dr. Gökoğlu, şunları belirtti:

“Son zamanlarda teknede açıkta ve kıyıda büyük balon balığı görüntüleri sosyal medyada dolaşmaya başladı. Bu türler oltada yemin, yakalanan bir balığın peşinden gelen balon balıkları. Parmağınızı eğer büyük balon balığının ağzına götürürseniz koparabilir. Oltacıların, balıkçıların buna çok dikkat etmesi gerekir. Kolay kolay kıyıya yanaşmazlar. İnsanlar için gelmezler. Balon balığının müthiş koku alma duyuları var. Koku alma duyuları ile beraber yakalanan balığın peşinde ya da atılan oltanın arkasında bağlı olan yem için geliyorlar. Oltada yakalanmış bir balığın kokusu yayılıyor, balon balığı onun peşinden geliyor.”

‘BALON BALIĞI TÜKETİLMELİ’

Prof. Dr. Gökoğlu, deniz suyunun ısınmasıyla balon ve aslan balığının kıyıya yakın yerlerde daha çok görülmeye başladığını anlattı. Aslan ve balon balığının Akdeniz Körfezi’ndeki popülasyonunun gittikçe arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Gökoğlu, bu balıkların yerli türlerin hayat alanını azalttığını belirtti. Balon ve aslan balığının Akdeniz ekosisteminde yer almaya başladığına değinen Prof. Dr. Gökoğlu, aslan balığının tüketimine başlandığını, balon balığının da zamanla yenen balık türleri arasına alınması gerektiğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.